Seniorze, dbaj o swoje bezpieczeństwo. Czego unikać w przestrzeni publicznej?


Ostatnie tygodnie to czas, w którym pandemia koronawirusa przybiera na sile. Dlatego tak ważne jest przypomnienie i stosowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, które znacząco ograniczają ryzyko zakażenia. – Dotyczy to szczególnie osób starszych. Gorąco apeluję o ostrożność i pozostanie w domu, jeśli to tylko możliwe – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Osoby starsze, często zmagające się z różnego rodzaju schorzeniami, są grupą szczególnie zagrożoną w czasie pandemii koronawirusa.

– Sytuacja jest niewątpliwie trudna, dlatego tak ważne jest stosowanie tych podstawowych, ale bardzo istotnych zasad bezpieczeństwa. Niektórzy może nieco zmęczeni pandemią zaczęli je lekceważyć, a to najprostsza droga do wzrostu zachorowań – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dystans, dezynfekcja, maseczka

Zachowanie dystansu co najmniej 1,5 m od innych osób w przestrzeni publicznej, częste mycie rąk, dezynfekcja powierzchni i przedmiotów, a także poprawnie noszona maseczka lub przyłbica – to podstawowe zasady bezpieczeństwa w czasie pandemii.

– Dzisiaj szczególnie ważna jest pełna mobilizacja i stosowanie się do zaleceń sanitarnych. Drodzy seniorzy, ograniczcie wychodzenie z domu, szczególnie w miejsca zatłoczone, do minimum. Jeżeli musicie zrobić zakupy samodzielnie – pamiętajcie o godzinach dla seniorów. Jeśli to tylko możliwe, unikajcie komunikacji miejskiej. Zdajemy sobie sprawę, że to często spore wyrzeczenia, ale mówimy tu o waszym zdrowiu i życiu – wylicza minister Marlena Maląg.

Szefowa resortu rodziny przypomina także, że maseczki wielorazowego użytku powinny być regularnie prane, warto też pamiętać o częstej dezynfekcji telefonu i niekorzystaniu z niego podczas jedzenia.

– Unikajmy kontaktu z przedmiotami i powierzchniami, które są dotykane przez inne osoby – to np. przyciski w windzie, klamki, poręcze. Jeżeli już mamy z nimi styczność, nie dotykajmy twarzy ani maseczek, a przy najbliższej możliwej okazji umyjmy lub zdezynfekujmy ręce – uczula minister. 

Solidarność i wrażliwość

– W tym trudnym czasie jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem. Od tego, czy stosujemy się do zaleceń sanitarnych, zależy bezpieczeństwo nie tylko nasze, ale też osób w naszym otoczeniu. Dlatego unikajmy spotkań w większym gronie, zamiast osobistej wizyty, szczególnie w przypadku osób starszych – zadzwońmy, spotkajmy się online. Bądźmy wrażliwi na drugiego człowieka, bądźmy solidarni w tym niecodziennym czasie – apeluje minister Marlena Maląg.

Informacje zaczerpnięte ze strony Ministerialnej kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz