Trwa rekrutacja do 8. edycji projektu „UTW dla społeczności”.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności zapraszają do współpracy uniwersytety trzeciego wieku z całej Polski zainteresowane działaniami społecznym. Zapisy trwają do 8 listopada.

Projekt „UTW dla społeczności” kierowany jest do uniwersytetów trzeciego wieku, które dzięki cyklom szkoleń wzmocnią kompetencje liderskie swoich słuchaczy. Otrzymają również roczne wsparcie w budowaniu grup wolontariuszy, którzy chcą działać nie tylko na rzecz otoczenia i społeczności lokalnych, ale także na rzecz rozwoju swojego UTW.

Akademia wolontariatu i wsparcie doświadczonych trenerów

W procesie rekrutacji organizatorzy wyłonią 3-osobowe zespoły z 10 uniwersytetów z całej Polski. Wsparcie dla UTW będzie obejmowało m.in.: warsztaty z doświadczonymi animatorami i trenerami, wymianę doświadczeń z uczestnikami poprzednich edycji, zindywidualizowane wsparcie tutorów oraz mikrogrant na działanie wolontariackie.

W nadchodzącej edycji organizatorzy są przygotowani do prowadzenia warsztatów i konsultacji w systemie online. Od początku epidemii COVID-19 wspierają uniwersytety trzeciego wieku w działaniach społecznych w zmiennej rzeczywistości, kładąc nacisk na planowanie działań w sposób bezpieczny dla osób starszych.

UTW będą mogły zrealizować swój autorski pomysł lub skorzystać z jednego z 3 wypróbowanych i opisanych pomysłów na działania: stworzyć telefon życzliwości dla osób samotnych, założyć przenośne ogrody, zrealizować projekt oparty na historii lokalnej. Otrzymają zindywidualizowane wsparcie trenerów w budowaniu grupy, planowaniu i realizacji wybranego przez grupę działania społecznego.

W ramach projektu przeszkolono już ponad 200 osób z 70 UTW z całej Polski. „Mieliśmy wystarczająco dużo okazji, by przetestować różne rozwiązania krok po kroku.  Nasza publikacja „UTW dla społeczności. Jak zbudować grupę wolontariacką i działać społecznie” podsumowuje sześć edycji projektu i pokazuje sprawdzony model działania. Zachęcamy do zapoznania się z tym wypracowanym modelem i realizacji własnych projektów wolontariackich. Służymy wsparciem” – mówi Marta Białek-Graczyk, prezeska Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. „Wolontariat uniwersytetów trzeciego wieku to międzypokoleniowe spotkania, wzmacnianie sprawczości seniorów. To czas na więzi.” – dodaje Anna Jurkiewicz, koordynatorka projektu „UTW dla społeczności”.

Siła w seniorach

Projekt „UTW dla społeczności” finansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która współpracuje ze środowiskiem UTW już od 15 lat. „Od samego początku widzieliśmy w słuchaczach UTW liderów ruchu aktywizacji rosnącej grupy osób starszych. Aktywizacji, która pozytywnie wpływa nie tylko na samych zainteresowanych, ale też służy wspólnemu dobru i prowadzi do obywatelskiego zaangażowania.” – mówi Katarzyna Świątkiewicz, kierownik programowy w Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. „Nasze wieloletnie doświadczenia we współpracy z osobami 60+ pokazują, że wolontariat pozwala swoje zainteresowania i bziki przekuć w coś, co pozytywnie zmienia rzeczywistość, otoczenie i zwyczajnie pomaga innym ludziom.” – dodaje.

Realizacja własnych pomysłów daje uczestnikom satysfakcję i poczucie sprawczości. „Udało się nam zbudować relacje, przełamać bariery wiekowe, doprowadzić do prawdziwej integracji międzypokoleniowej” – opowiada Halina Echaust z UTW w Sierakowie. O korzyściach z udziału w projekcie Helena Kurza z UTW w Białymstoku mówi: „Jako grupa nauczyłyśmy się współpracy, słuchania się wzajemnie, odbierania od osób bardziej doświadczonych ich uwag”. Doświadczenia twórczyń telefonu życzliwości Halo Senior podsumowuje Elżbieta Powroziewicz z Błońskiego UTW: „Nauczyłyśmy się w stosunku do siebie tolerancji, cierpliwości, umiejętności zastępowania się w sytuacjach awaryjnych. No i przede wszystkim czerpania radości z tego, co robimy”.

Realizacja tegorocznej edycji „UTW dla społeczności” jest zaplanowana w okresie od listopada 2020 roku do października 2021 roku. Termin nadsyłania zgłoszeń do projektu mija 8 listopada 2020 roku.

Więcej informacji kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz