Działania NGO-sów w czasie epidemii. Wyjaśnienia Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego


Z początkiem czerwca weszło w życie rozporządzenie dotyczące „odmrażania” działań różnych podmiotów w czasie epidemii. Zapytaliśmy Departament Społeczeństwa Obywatelskiego, jakie zasady powinny stosować NGO-sy przy najczęstszych i najbardziej standardowych działaniach, jak spotkania czy codzienna aktywność w siedzibie. Poniżej publikujemy wyjaśnienia Departamentu.

Aktywność organizacji pozarządowych przejawia się na wiele sposobów. Część z nich prowadzi działania w siedzibach i nie „wychodzi” do ludzi. Inne – przeciwnie – działają głównie „w terenie”. Dużo regulacji dotyczących funkcjonowania ma charakter szczegółowy – dedykowana jest konkretnej formie działalności. Są też jednak zasady ogólne. O nie właśnie pytaliśmy Departament, odnosząc się do kilku przykładowych aktywności NGO. Oto jaką odpowiedź otrzymaliśmy. Podkreślenia w tekście poniżej pochodzą od redakcji.

Wyjaśnienia Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego

Departament Społeczeństwa Obywatelskiego KPRM – w kwestii wskazania odpowiednich przepisów lub zaleceń sanitarnych, do których należy się stosować przy prowadzeniu swojej działalności przez organizacje pozarządowe – wystąpił do Ministerstwa Zdrowia oraz do Głównego Inspektoratu Sanitarnego o przekazanie stanowiska według właściwości. 

Jak wskazano w przesłanych stanowiskach Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, zgodnie z § 15 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 964, ze zm.) „Do odwołania zakazuje się organizowania zgromadzeń w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631), z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia, o którym mowa w art. 7 ust. 1, art. 22 ust. 1 albo decyzji, o której mowa w art. 26b ust. 1 tej ustawy, przy czym maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 150 osób”. Uczestnicy zgromadzenia obowiązani są do zachowania odległości co najmniej 2 m między sobą oraz do zakrywania ust i nosa, zgodnie z przepisami § 18 ust. 1. 

W myśl natomiast § 15 ust. 9 rozporządzenia „Do odwołania zakazuje się organizowania innych niż określone w ust. 1 imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem spotkań do 150 osób”. Uczestników takich spotkań obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. 

Zatem organizowanie przez organizacje pozarządowe zgromadzeń w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach oraz innych imprez, spotkań i zebrań jest dopuszczalne, z zastrzeżeniem nieprzekraczania 150 uczestników i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Wśród pozostałych zasad bezpieczeństwa należy wymienić: 

  • Częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem (zgodnie z instrukcją) i dezynfekowanie osuszonych dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
  • Zachowanie bezpiecznej odległości między stanowiskami pracy (minimum 1,5 metra).
  • Zachowanie bezpiecznej odległości od innego rozmówcy, osoby postronnej, klienta (minimum 2 metry).
  • Ograniczenie bezpośrednich rozmów blisko siebie, twarzą w twarz.
  • Restrykcyjne przestrzeganie zasad higieny oraz dobrych praktyk higienicznych (w przypadku spożywania posiłków).
  • Podczas kaszlu i kichania zakrywanie ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybsze usunięcie jej do zamkniętego kosza i umycie rąk.
  • Nie dotykanie dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu.
  • Jak najczęstsze wietrzenie pomieszczeń (nie zaleca się używania klimatyzacji).
  • Śledzenie oraz stosowanie się do komunikatów oraz wytycznych publikowanych na rządowej stronie internetowej https:/www.gov.pl/web/koronawirus oraz stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnegohttps://gis.gov.pl/kategoria/aktualnoscihttps://gis.gov.pl/aktualnosci/wytyczne-zamieszczone-na-stronach-poszczegolnych-ministerstw-we-wspolpracy-z-gis/.

Ponadto od dnia 6 czerwca 2020 r. dopuszczalne jest także organizowanie imprez, takich jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, przy czym w przypadku innych niż organizowane na otwartym powietrzu: przedstawień, spektakli, projekcji filmów lub nagrań wideo, warunkiem ich odbycia będzie udostępnienie ich widzom lub klientom nie więcej niż połowy liczby miejsc w sali. Warunkiem odbywania się imprezy będzie także, aby w miejscu spotkania znajdowała się nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 powierzchni dostępnej dla uczestników, widzów lub klientów, z wyłączeniem obsługi. 

Departament zaznacza również, że powyższe sprawy dotyczące doraźnego funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego są monitorowane przez Departament.

Artykuł zaczerpnięty ze strony NGO.PL więcej informacji kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz