Dofinansowania w ramach środków otrzymanych z PFRON. Gdzie? Na co? Jak?

Osoby z niepełnosprawnością stanowią 12,2 proc. mieszkańców naszego kraju. Wsparcie tej grupy to szereg zadań w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej, zatrudniania osób niepełnosprawnych czy warsztatów terapii zajęciowej. Trzeba jednak pamiętać, że pomimo wielu ograniczeń, niepełnosprawność nie oznacza całkowitej izolacji i nie zamyka drogi do normalnego życia i funkcjonowania. Wiele w tym względzie zależy od samych osób dotkniętych niepełnosprawnością ich otoczenia, ale również od instytucji wspierających takie osoby.
I o wsparciu instytucji dzisiaj słów kilka. Mamy nadzieję, że informacje zawarte poniżej będą przydatne dla osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin i opiekunów. Warto również dodać, że prawa osób z niepełnosprawnością zapisane są w Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych przyjętej przez Polskę w 2012 roku.
Dział Rehabilitacji Społecznej ul. Walczaka 42, Gorzów Wielkopolski blok nr 2, II piętro, pokój 233 tel. 95 7151 366/367, e-mail: sekretariat@gcprgorzow.pl
W ramach środków otrzymanych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) osoby z niepełnosprawnością mogą uzyskać dofinansowanie do:
Zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny
Dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.
Sprzęt rehabilitacyjny to sprzęt niezbędny do rehabilitacji ruchowej lub innej w warunkach domowych, zalecony przez lekarza, nierefundowany przez NFZ.
Przedmioty zaliczane do sprzętu rehabilitacyjnego to np. rower trójkołowy, rower rehabilitacyjny, rotor, łóżko rehabilitacyjne, mata masująca, przyrządy do ćwiczeń manualnych dłoni.
WAŻNE! Wysokość dofinansowania zakupu sprzętu rehabilitacyjnego wynosi do 80% jego kosztu, nie więcej jednak niż wysokość pięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.
Przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze
Przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze to przedmioty ortopedyczne niezbędne do samodzielnego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej np.: protezy, kule, wózki inwalidzkie, balkoniki ułatwiające chodzenie. Natomiast przedmioty zaliczane do środków pomocniczych ułatwiających funkcjonowanie osobie niepełnosprawnej to np. pomoce optyczne dla niedowidzących, aparaty słuchowe, cewniki, pieluchomajtki.
Likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych, w związku z indywidualnymi potrzebami
Likwidacja barier architektonicznych polega na dofinansowaniu likwidacji barier uniemożliwiających osobom niepełnosprawnym samodzielne funkcjonowanie czyli wszelkie utrudnienia występujące w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej.
Wysokość dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych wynosi do 95% wartości realizowanego zadania, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Do likwidacji barier architektonicznych zaliczamy m.in: podjazdy i windy dla osób na wózkach inwalidzkich, poszerzenie drzwi min. 90 cm dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, usunięcie progów w mieszkaniu.
Likwidacja barier w komunikowaniu się polega na udzieleniu pomocy finansowej w celu usunięcia ograniczeń uniemożliwiających lub utrudniających osobie niepełnosprawnej swobodne porozumiewanie się i/lub przekazywanie informacji.
Wysokość dofinansowania do likwidacji barier w komunikowaniu się wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Przedmioty zaliczane do likwidacji barier w komunikowaniu się np. waga mówiąca, telefon mówiący, lupa elektroniczna, komputer.
Likwidacja barier technicznych, czyli przeszkód wynikających z braku zastosowania lub niedostosowania różnych przedmiotów lub urządzeń odpowiednich do rodzaju niepełnosprawności. Wysokość dofinansowania do likwidacji barier technicznych wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy. Przedmioty zaliczane do likwidacji barier technicznych to np. podnośniki wannowe, schodołaz, uchwyty, nakładki toaletowe, krzesła prysznicowe.
Uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym
Turnus rehabilitacyjny jest zorganizowaną formą aktywnej rehabilitacji połączonej z elementami wypoczynku. Dofinansowanie przysługuje tylko raz w roku, przekazywane jest bezpośrednio na rachunek bankowy organizatora turnusu, nie może być wyższe od faktycznego kosztu uczestnictwa w turnusie osoby niepełnosprawnej oraz pobytu jej opiekuna, przysługuje tylko gdy uczestnik jedzie do ośrodka wpisanego do rejestru prowadzonego przez wojewodę.
Organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki
Dofinansowanie organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki dla osób niepełnosprawnych przysługuje dla osoby prawnej i jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, jeżeli: prowadzi działalność na rzecz osób niepełnosprawnych przez co najmniej 2 lata przed dniem złożenia wniosku, występuje o dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych zamieszkałych na terenie Gorzowa Wlkp., ma siedzibę albo prowadzi działalność na terenie Gorzowa Wlkp. Wnioski przyjmowane są w terminie do 30 listopada w danym roku na rok następny. Wysokość dofinansowania wynosi nie więcej niż do 60% kosztów przedsięwzięcia.
WAŻNE! Dofinansowania przyznawane są na wniosek osoby zainteresowanej lub przedstawiciela ustawowego. Druki wniosków można pobrać w siedzibie działu lub na stronie internetowej www.gcprgorzow.pl w zakładce Działy GCPR/Dział Rehabilitacji Społecznej/Druki do pobrania. Wnioski można składać przez cały rok bezpośrednio w siedzibie Działu Rehabilitacji Społecznej Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Walczaka 42 w Gorzowie Wielkopolskim, można je również przesłać za pośrednictwem urzędu pocztowego.
Opracowano na podstawie materiałów Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie „Informator dla osób z niepełnosprawnościami – skierowany do mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego”
W przygotowaniu kolejny materiał o możliwościach pomocy osobom niepełnosprawnym, czyli o pilotażowym programie „Aktywny Samorząd”

Dodaj komentarz