Od 1 lutego – nowe rozporządzenie rządu ws. obostrzeń.

29 stycznia w Dzienniku Ustaw pojawiły się nowe przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. – Decyzja, którą podjęliśmy sprowadza się do przedłużenia zasad bezpieczeństwa etapu odpowiedzialności do 14 lutego. Po tym okresie podejmiemy decyzje, co dalej – poinformował minister zdrowia.
Hotele pozostają zamknięte dla podróży służbowych tak jak do tej pory. Stoki pozostają zamknięte.
Bez zmian pozostaje kwestia edukacji. Nauczanie stacjonarne dla klas I-III. Pozostali uczniowie będą kontynuować zajęcia w trybie zdalnym. Od 1 lutego otwarte zostają sklepy w galeriach handlowych z zachowaniem reżimu sanitarnego. Rząd otwiera także galerie sztuki i muzea. Tam również będzie obowiązywał reżim sanitarny. Wraz z końcem stycznia zniesione będą godziny dla seniorów.
Zgodnie z czwartkową zapowiedzią, w opublikowanym rozporządzeniu uchylono przepisy mówiące o zakazie handlu w obiektach handlowych lub usługowych, w tym parkach handlowych. Uchylono także zapisy o tym, że we wskazanych sklepach oraz placówkach pocztowych od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00 można obsługiwać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

JESZCZE W TYM ROKU: WIRTUALNY URZĄD – Ogólnopolski system ułatwiający kontakt urzędników z obywatelami!

Opracowanie i wdrożenie jednolitego, ogólnopolskiego systemu, który ułatwi pracę urzędników i pomoże w nauce zdalnej to cel projektu finansowanego z budżetu państwa i funduszy unijnych. Projekt ma zacząć działać jeszcze w tym roku. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podpisały porozumienie o dofinansowanie projektu z Funduszy Europejskich z Programu Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).
W ramach projektu „Opracowanie i wdrożenie Systemu Zdalnej Pracy i Nauki (SZPoN)” powstanie system teleinformatyczny składający się z dwóch zintegrowanych obszarów – zdalnej pracy oraz modułu platformy e-learningowej.
Jednolity system to szereg korzyści m.in. bezpłatny dostęp dla każdego urzędu do narzędzi pracy i nauki zdalnej, wsparcie techniczne dla urzędów poprzez wiele kanałów komunikacji chat, infolinia, chatbot) czy łatwiejszy dostęp w pozyskiwaniu kompetencji cyfrowych w zakresie pracy na odległość (kursy, szkolenia, tutoriale).

https://www.power.gov.pl/strony/wiadomosci/wirtualny-urzad-powstanie-ogolnopolski-system-ulatwiajacy-kontakt-urzednikow-z-obywatelami/