„Tacy sami” inicjują integracyjny plac zabaw

Powstałe przy wsparciu Lubuskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych  „Tacy Sami” podczas spotkania dyskusyjnego (w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018 (21 marca, Przystań Sportów Wodnych przy ul. Fabryczna), zgłosiło do kategorii ogólnomiejskiej projekt pn. Budowa integracyjnego placu zabaw dostosowanego dla dzieci niepełnosprawnych (tereny za Filharmonią).

            Potrzebę utworzenia placu uzasadnia inicjatorka Stowarzyszenia, Pani Iwona Kotwicka:

Gorzowskie place zabaw są kolorowe i zawierają ciekawe urządzenia, jednak żaden z nich nie jest dostosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Dziecko na wózku jest wykluczone z zabawy na takim placu, ponieważ nie ma na nim elementów, na których mogłoby się pobawić. Dlatego nasz projekt zawiera między innymi huśtawkę przeznaczoną dla dzieci na wózkach, zestaw zabawowy z platformą zjazdową z poręczami oraz specjalnym podestem wjazdowym. W projekcie są też urządzenia dedykowane dzieciom niedowidzącym, niedosłyszącym i z autyzmem. Ale najważniejszą cechą wymarzonego placu jest dla nas możliwość wspólnej zabawy dzieci zdrowych i niepełnosprawnych. Kiedy dzieci z różnymi dysfunkcjami obserwują zabawy zdrowych rówieśników, starają się im dorównać. Nie chcą być gorsze. Z każdym kolejnym, nawet małym, osiągnięciem ruchowym dzieci nabierają pewności siebie. Są znacznie bardziej zmotywowane do podejmowania kolejnych prób. Tym samym łatwej pokonują bariery i walczą ze swoimi niedoskonałościami. Z kolei zdrowe maluchy, obserwując zmagania swoich kolegów, uczą się tolerancji i otwarcia na drugiego człowieka. Stanowią wsparcie dla osób z dysfunkcjami i  w razie potrzeby im pomagają. Dlatego w projekcie jest sporo urządzeń do wspólnej zabawy, jak na przykład piaskownica-stół.

Pomysł uzyskał duże poparcie zgromadzonych na spotkaniu mieszkańców oraz aprobatę urzędników. Jednocześnie Lubuskie Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego „Rozwój” zgłosiło pomysł  montażu kontenera socjalno-higienicznego dla osób bezdomnych. Pomysły do kategorii ogólnomiejskiej można zgłaszać do 24 marca br. A potem: głosowanie !

Dodaj komentarz