Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Ważne informacje dla rodziców


Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia szkoły, żłobka czy przedszkola, do którego uczęszczało dziecko do 8. roku życia, przysługiwał od 12 do 25 marca. Ten czas minął, co dalej? Rodzice i opiekunowie nie muszą się martwić, dodatkowy zasiłek będzie wydłużony.

W związku z zamknięciem szkół, żłobków i przedszkoli rodzicom i opiekunom dzieci do 8. roku życia przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy – od 12 do 25 marca.

– Jeżeli w oświadczeniu wskazane zostały także dni wolne od pracy, to 25 marca będzie ostatnim dniem przysługiwania zasiłku. Jeżeli rodzic wskazał jednak tylko dni robocze, bez sobót i niedziel, wówczas do wykorzystania będzie miał jeszcze 4 dni – tłumaczy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Prawo zadziała wstecz

Osoby, które wykorzystają 14 dni zasiłku do 25 marca, będą mogły od 26 marca skorzystać z następnych dodatkowych 14 dni zasiłku opiekuńczego na dziecko do lat 8, ponieważ przepisy przyznające ten zasiłek obowiązywać będą z mocą wsteczną.

– Dzięki znowelizowanej specustawie dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony na dotychczasowych zasadach o kolejne 14 dni. Oznacza to, że wraz z wejściem w życie ustawy będzie istniała możliwość skorzystania z dodatkowych dni opieki nad dzieckiem do lat 8. Co ważne, projekt przewiduje wejście w życie tych przepisów z mocą wsteczną – od dnia 26 marca 2020 r. – tłumaczy minister Marlena Maląg.

Skończył mi się zasiłek opiekuńczy, co mogę zrobić?

Do czasu wejścia w życie ustawy osoba, która chce wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na okres dłuższy niż 14 dni po 25 marca br., może:

  • złożyć oświadczenie do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia placówki, które jest wnioskiem o wypłatę zasiłku na dalszy (kolejny) okres

Oświadczenie można złożyć tak jak do tej pory. Taki wniosek (oświadczenie) zostanie rozpatrzony po wejściu w życie znowelizowanych przepisów.

  • wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, w takim przypadku zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym

– W takim przypadku, po wejściu w życie ustawy z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r., wniosek będzie potraktowany  jako wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Oznacza to, że okres przyznanego zasiłku opiekuńczego nie będzie uwzględniany do limitu 60 dni – uspokaja minister Marlena Maląg.

Ważne

Pracujesz? Prowadzisz firmę? Jesteś rodzicem i zajmujesz się dziećmi, kiedy szkoły, przedszkola i żłobki są zamknięte? Poszukujesz informacji na temat przysługujących Ci praw i dedykowanych rozwiązań zaprojektowanych przez rząd w celu zwalczania skutków epidemii? Śledź nasze wpisy w mediach społecznościowych i informacje na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Rządowe serwisy to sprawdzone i pewne źródło informacji na temat działań podejmowanych w walce z koronawirusem

Więcej informacji kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz