Jak poradzić sobie z lękiem związanym z kwarantanną?


Jak poradzić sobie z lękiem związanym z kwarantanną? – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej zaprasza na pierwszą część cyklu wirtualnych spotkań z psychologiem Katarzyną Kucewicz. Nasz ekspert odpowie na najczęściej zadawane pytania i podpowie, co robić, gdy nie radzimy sobie z obecną sytuacją. Najważniejsze to dać sobie czas na oswojenie się z nowymi okolicznościami.

– Chciałabym dzisiaj porozmawiać o tym, jak poradzić sobie z tą trudną sytuacją i z lękiem, który może wynikać z tego, że nasze życie bardzo się teraz zmieniło – mówi psycholog Katarzyna Kucewicz w pierwszym z cyklu filmów, które będą pojawiać się w najbliższych dniach na profilach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w mediach społecznościowych.

Z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa pojawiają się w nas różnego rodzaju lęki i trudne myśli. Dobrze wiedzieć, jak się do tej sytuacji przyzwyczaić, jak sobie z nią poradzić.

Jak podkreśla Katarzyna Kucewicz, wszyscy potrzebujemy dwu, trzytygodniowej adaptacji, żeby „nauczyć się żyć w tej nowej rzeczywistości”.

Niepokój jest normalny, daj sobie czas

– Oznacza to, że nawet jeśli teraz czujecie się Państwo słabo, jesteście zalęknieni, zaniepokojeni, to prawdopodobnie za dwa do trzech tygodni zaczniecie się wszyscy w jakiś sposób odnajdywać w tej sytuacji, czuć się trochę lepiej – uspokaja ekspert.

Wskazuje, że towarzyszący nam dzisiaj niepokój jest normalny, ponieważ nasze życie bardzo się zmieniło – z wielu rzeczy musieliśmy zrezygnować, wiele rzeczy przełożyć. – Niektórzy przekładają śluby, przekładają różne uroczystości rodzinne, część z nas jest w domu w zupełnym osamotnieniu – wylicza Katarzyna Kucewicz.

Co dobrego może przynieść kwarantanna?

– To, jak Państwo będą radzić sobie z lękiem, zależy w dużej mierze od Was samych, czyli od tego, w jaki sposób zrozumienie tę sytuację, która ma miejsce – tłumaczy psycholog.

Warto zadać sobie pytanie: co dobrego może przynieść kwarantanna? Część osób może, jak wskazuje nasz ekspert, „odzyskać” trochę czasu i przestrzeni na to, żeby się sobą zająć, żeby przemyśleć pewne sprawy.

– Świat zwolnił, niesamowicie zwolnił, i może to być też okazja do tego, żeby zrozumie, co się z nami dzieje, w jakim miejscu życia jesteśmy – wskazuje Katarzyna Kucewicz.

Więcej informacji kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz