Osoby pozbawione schronienia w okresie jesienno-zimowym poważnie narażone są na utratę zdrowia lub życia z uwagi na niebezpieczeństwo związane z wychłodzeniem organizmu. Dla tych, którzy egzystują w przestrzeni publicznej i miejscach niemieszkalnych znaczny spadek temperatur oraz opady śniegu stanowią śmiertelne zagrożenie.
Dlatego też reagujmy w sytuacjach, gdy zauważymy osoby długo przebywające na mrozie lub ubrane niestosownie do warunków pogodowych. Bądźmy wrażliwi na potrzeby tych, którzy w chłodne dni poszukują schronienia w piwnicach, altanach, czy opuszczonych budynkach.
Pamiętajmy również o osobach mieszkających samotnie. Ludzie starsi i chorzy, którzy żyją w naszym sąsiedztwie, nie zawsze radzą sobie z ogrzewaniem budynków i mieszkań.
Dostrzegając takie osoby powiadamiajmy odpowiednie służby:
- numer alarmowy 112,
- Straż Miejska pod ogólnopolskim numerem tel. 986,
- Policja pod numerem tel. 997,
Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego administrują również bezpłatnymi infoliniami, za pośrednictwem których można uzyskać informacje na temat miejsc schronienia, jadłodajni, punktów udzielających pomoc rzeczową, finansową, prawną i medyczną na terenie całego województwa.
Apelujemy przede wszystkim do przedstawicieli różnych służb: pracowników socjalnych, straży miejskiej i policji, o stałe monitorowanie środowisk i miejsc nie nadających się do zamieszkania oraz docieranie z informacją i pomocą do wszystkich samotnych, schorowanych i z różnych przyczyn pozbawionych dachu nad głową osób, które w okresie jesienno-zimowym potrzebują szczególnego wsparcia.
https://www.gov.pl/web/rodzina/badzmy-wrazliwi-na-osoby-w-kryzysie-bezdomnosci