NGO-sy i mniejsze opłaty za prąd. Jak wypełnić oświadczenie

Ustawa o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r. wdraża działania ochronne, które będą trafiały m.in. do organizacji pozarządowych. Żeby skorzystać z tych działań NGO będzie składać oświadczenie. W artykule opisujemy jak wypełnić oświadczenie odbiorcy uprawnionego.

Wzór oświadczenia został określony w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego z 10 listopada 2022 r.  (Dz.U. z 2022 r. poz. 2299)otwiera się w nowej karcie

Odbiorcy energii elektrycznej, którzy chcą skorzystać z uprawnień wynikających z ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r., muszą złożyć oświadczenie zgodne ze wzorem określonym w tym rozporządzeniu.zobacz rozporządzenie ze wzorem oświadczenia w Dzienniku Ustaw Odbiorcy, którzy nie użyją tego wzoru oświadczenia – chodzi o dane w nim zawarte – lub nie podadzą danych wymaganych w tym wzorze, nie będą mogli korzystać z tych uprawnień. Dlatego tak ważne jest podanie wszystkich wymaganych w tym wzorze danych i złożenie oświadczenia w terminie ustalonym w ustawie – do 30 listopada.

więcej informacji:

https://publicystyka.ngo.pl/ngo-sy-i-mniejsze-oplaty-za-prad-jak-wypelnic-oswiadczenie

Bądźmy wrażliwi na osoby w kryzysie bezdomności!

Osoby pozbawione schronienia w okresie jesienno-zimowym poważnie narażone są na utratę zdrowia lub życia z uwagi na niebezpieczeństwo związane z wychłodzeniem organizmu. Dla tych, którzy egzystują w przestrzeni publicznej i miejscach niemieszkalnych znaczny spadek temperatur oraz opady śniegu stanowią śmiertelne zagrożenie.

Dlatego też reagujmy w sytuacjach, gdy zauważymy osoby długo przebywające na mrozie lub ubrane niestosownie do warunków pogodowych. Bądźmy wrażliwi na potrzeby tych, którzy w chłodne dni poszukują schronienia w piwnicach, altanach, czy opuszczonych budynkach.

Pamiętajmy również o osobach mieszkających samotnie. Ludzie starsi i chorzy, którzy żyją w naszym sąsiedztwie, nie zawsze radzą sobie z ogrzewaniem budynków i mieszkań.

Dostrzegając takie osoby powiadamiajmy odpowiednie służby:

  • numer alarmowy 112,
  • Straż Miejska pod ogólnopolskim numerem tel. 986,  
  • Policja pod numerem tel. 997,

Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego administrują również bezpłatnymi infoliniami, za pośrednictwem których można uzyskać informacje na temat miejsc schronienia, jadłodajni, punktów udzielających pomoc rzeczową, finansową, prawną i medyczną na terenie całego województwa.

Apelujemy przede wszystkim do przedstawicieli różnych służb: pracowników socjalnych, straży miejskiej i policji, o stałe monitorowanie środowisk i miejsc nie nadających się do zamieszkania oraz docieranie z informacją i pomocą do wszystkich samotnych, schorowanych i z różnych przyczyn pozbawionych dachu nad głową osób, które w okresie jesienno-zimowym potrzebują szczególnego wsparcia.

https://www.gov.pl/web/rodzina/badzmy-wrazliwi-na-osoby-w-kryzysie-bezdomnosci