Lubuskie na wakacje 2022 – kalendarz wydarzeń na lipiec. Propozycje kulturalne, turystyczne, sportowe i rekreacyjne.

Lubuskie na wakacje 2022 – kalendarz wydarzeń na lipiec. Propozycje kulturalne, turystyczne, sportowe i rekreacyjne.
Lubuskie dzięki swojemu położeniu i wielokulturowości jest pełne ciekawych miejsc. Region kusi przyrodą, a florę i faunę można podziwiać eksplorując malownicze zakątki rowerem, kajakiem i podczas pieszych wycieczek. Lubuskie na wakacje proponuje również mnóstwo wydarzeń i moc doznań. Gdzie koniecznie trzeba zajrzeć?
Wakacje z książką i kulturą
Czym kusi Biblioteka Norwida w Zielonej Górze? „Letnia Czytelnia Norwida”, „Z książką na leżaku”, warsztaty fotograficzne dla seniorów to tylko niektóre z propozycji.
Gorzowska książnica im. Z. Herberta zaprasza natomiast na wakacyjne rozmaitości. To program edukacyjno-kulturalny skierowany do dzieci, obejmujący działania twórcze i artystyczne – warsztaty plastyczne, rękodzielnicze, zajęcia techniczne, spotkania literacko-animacyjne, zagadki, quizy, zabawy – inspirowane literaturą dziecięco-młodzieżową.
Podczas wakacji w przestrzeniach Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, oprócz wystaw, których inauguracja nastąpi w lipcu, można zwiedzać ekspozycje czasowe takie jak: Jan Wołek „Mój pejzaż”, 100 lat Muzeum w Zielonej Górze, Albert Severin – pierwszy architekt Grünbergu, Zielona Góra w sztuce (fragmenty), Prace dziecięce z Indii.
Oprócz wydarzeń czasowych muzeum udostępnia swoje zbiory, które prezentowane są na dwunastu wystawach stałych: Muzeum Wina, Galeria Złotego Grona. Kolekcja Sztuki Polskiej XX wieku, Dziedzictwo i współczesność. Zielona Góra – region lubuski, Galeria witraży Marii Powalisz-Bardońskiej, Sala Zegarowa, Galeria Mariana Kruczka, Muzeum Dawnych Tortur i.in.
W Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. w lipcu zorganizowane zostały półkolonie oraz wakacyjne zajęcia edukacyjne dla dzieci. W lipcu w filii Zespół Willowo-Ogrodowy przy ul. Warszawskiej 35 w Gorzowie Wielkopolskim zostaną zorganizowane dwa turnusy wakacyjne.Wakacje na sportowo
Jak co roku, WOSiR Drzonków zaprasza do Ośrodka na aktywny wypoczynek oraz rekreacje zarówno dzieci, klientów indywidualnych oraz firmy i grupy zorganizowane. Na licznych obiektach sportowo-rekreacyjnych oraz terenach zieleni odbywają się półkolonie dla dzieci oraz imprezy sportowo-rekreacyjne.
Do dyspozycji czynna jest od poniedziałku do niedzieli – pływalnia olimpijska 50-metrowa (10 torów).
W WOSIR Drzonków przez cały okres wakacji odbywa się wiele imprez sportowych krajowych i międzynarodowych, które warto obejrzeć. WOSiR zaprasza całe rodziny do oglądania i kibicowania.
02.07-3.07.2022 Zawody Regionalne w skokach
30-31.07.2022 Zawody Regionalne w skokach
21-24.07.2022 Garbobranie ZLOT GARBUSOW 2022
Programy minutowe poszczególnych imprez będą dostępne na stronie www.drzonkow.plMuzyczna uczta
Filharmonia Zielonogórska zaprasza na koncert symfoniczny na zakończenie sezonu artystycznego 2021/2022. Koncert odbędzie się 2 lipca i usłyszymy zarówno Orkiestrę Filharmonii Zielonogórskiej jaki i Orkiestrę Filharmonii Gorzowskiej. W lipcu odbędą się także koncerty przed budynkiem Filharmonii (17 i 22 lipca). Przedsionek Raju
Zanim w sierpniu przeniesiemy się do muzycznego raju, Lubuskie zaprasza do jego przedsionka! Podobnie jak w poprzednich latach gwiazd festiwalu Muzyka w Raju – który w naszym regionie odbędzie się już po raz 20. – będzie można najpierw wysłuchać w miejscowościach, do których takie wydarzenia po prostu nie docierają. Skrzypaczka Jesenka Balic Zunic, flecista Sławomir Drózd, klawesynistka Joanna Boślak-Górniok to artyści, którzy kształcili się na prestiżowych uczelniach, rozwijali się pod okiem wielkich mistrzów, a obecnie koncertują w najważniejszych salach Polski i Europy. Tymczasem na przełomie czerwca i lipca zobaczymy ich np. w kościołach w Przytoku, Bieczu, Międzylesiu, Brodach czy w pracowni artystycznej w – znajdującej się na granicy Lubuskiego i Wielkopolski – Nądni.
Program wydarzenia na stronie: https://przedsionekraju.pl/wydarzenie/
Lato z profilaktyką
W te wakacje Samorząd Województwa Lubuskiego zaplanował osiem Pikników Zdrowia i Profilaktyki. W lipcu pikniki odbędą się w Iłowej (3 lipca), Lubięcinie (10 lipca) oraz Wschowie (17 lipca),
Pikniki są realizowane w ramach projektów unijnych, które dotyczą bezpłatnych badań profilaktycznych.
Swoje stoisko na piknikach będzie miał Departament Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Na nim dowiemy się więcej o profilaktyce nowotworów piersi, szyjki macicy i jelita grubego w województwie lubuskim. W regionie funkcjonują programy zdrowotne, które umożliwiają skorzystanie z badań profilaktycznych, m.in. cytologii i mammografii.
W imprezach uczestniczą (rotacyjnie) podmioty lecznicze nadzorowane przez samorząd województwa lubuskiego – m.in. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., Lubuski Specjalistyczny Szpital Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu, Lubuskie Centrum Ortopedii w Świebodzinie, zielonogórski Medkol, Ośrodek dla Osób Uzależnionych w Nowym Dworku, Szpitale w Ciborzu i Międzyrzeczu czy Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze. Oprócz tego do udziału w imprezach zapraszane są także lokalne przychodnie, szpitale oraz regionalni producenci zdrowej żywności czy propagatorzy zdrowego stylu życia.
Festiwal Teatrów Ogródkowych – SCENA LETNIA w Gorzowie Wlkp.
Teatr im. J. Osterwy będzie po raz dwudziesty organizatorem przedsięwzięcia Festiwal Teatrów Ogródkowych – SCENA LETNIA. Wydarzenie posiada swoją markę na kulturalnej mapie Polski i cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców Gorzowa Wlkp., jak i przybyłych do niego turystów. Program tegorocznej edycji eventu obejmuje 18 wydarzeń (m.in. monodram w wykonaniu Andrzeja Seweryna, Artur Barciś Show i spektakl muzyczny z udziałem aktorów gorzowskiego i lwowskiego teatru) przy uczestnictwie ok. 16 tys. widzów.
Klub Kultury Filmowej z siedzibą w Zielonej Górze organizuje Międzynarodowy Festiwal Filmowy 51. Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie. W ramach wydarzenia odbywają się konkursy o nagrody Złotego, Srebrnego i Brązowego Grona w kategorii filmu fabularnego, w kategorii filmów dokumentalnych oraz w kategorii krótkich filmów fabularnych. Tegoroczna edycja przedsięwzięcia będzie koncentrować się na idei braterstwa, zaś program wydarzenia obejmie prezentację dorobku kinematografii ukraińskiej. Ponadto eventowi towarzyszyć będą koncerty, wystawy, warsztaty i szkolenia, jako novum zaistnieją prezentacje fotografii wielkoformatowej na terenie całego Łagowa.
Obchody 15-lecia portu w Cigacicach: 23 lipca 2022
Port w Cigacicach prężnie działał na początku XX wieku, pełniąc ważną rolę komunikacyjną i gospodarczą. Obecnie jest to miejsce gdzie odbywają się imprezy plenerowe, ale także klimatyczne miejsce dla miłośników przyrody i wypoczynku rzecznego.
Po remoncie założeniem gminy Sulechów jako nowego właściciela jest przywrócenie miejscu dawnej świetności. Stworzenie lepszych warunków dla żeglarzy i motorowodniaków, a także poprawa żeglowości Odry mają przyczynić się również do wzrostu gospodarczego regionu.
Obchody 15-lecia portu będą zatem okazją do rozpoczęcia nowych wyzwań i jego promocji, jako obiektu atrakcyjnego gospodarczo i turystycznie.
Niesamowita przyroda, urokliwe zakątki, malownicze krajobrazy. Lubuskie zachwyca o każdej porze roku. – Parki Krajobrazowe, tereny Fortu Międzyrzeckiego, okolice Łagowa, Gryżyny, Kostrzyna nad Odrą, Kłodawy, Międzyrzecza Cybinki i Lubniewic oraz wiele innych wyjątkowych i niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć.
Ziemia Lubuska – kraina dwóch dużych rzek, ich szerokich dolin, rozległych lasów i setek jezior. Województwo lubuskie nazywane jest często „krainą pięciuset jezior”. Niemal połowę powierzchni województwa porastają lasy, znajduję się tu 2 parki narodowe, 8 parków krajobrazowych i aż 64 rezerwaty przyrody, z których jednym z bardziej niezwykłych jest rezerwat Nietoperek, położony w środkowej części Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, strzegący zimowego siedliska około 30 tysięcy tych latających ssaków. Łączna powierzchnia parków narodowych Lubuskiego wynosi prawie 20 tysięcy hektarów. W skład Lubuskich Parków Krajobrazowych wchodzą Barlinecko – Gorzowski Park Krajobrazowy, Gryżyński Park Krajobrazowy, Krzesiński Park Krajobrazowy, Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy, Pszczewski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy „Łuk Mużakowa” i Park Krajobrazowy „Ujście Warty”.
Z roku na rok Lubuskie ma do zaoferowania coraz więcej szlaków, które zachęcają do aktywnego wypoczynku.
Lubuskie to również wyjątkowy teren dla pasjonatów miejsc niezwykłych, pamiątek przeszłości oraz śladów działań wojskowych. Zapraszamy w podróż po Lubuskim Szlaku Fortyfikacji!
Rowerem czy pieszo, warto skorzystać i aktywnie spędzić czas w najpiękniejszych zakątkach Lubuskiego! Warto wkroczyć na niezwykłą ścieżkę odkrywania Ziemi Lubuskiej.

https://lubuskie.pl/wiadomosci/18850/lubuskie-na-wakacje-2022-zobacz-kalendarz-lipcowych-wydarzen

Dodaj komentarz