Fundusz Pomocowy dla Organizacji Pozarządowych oraz Inicjatyw Obywatelskich 2020”

Fundusz Pomocowy dla Organizacji Pozarządowych oraz Inicjatyw Obywatelskich 2020
Program „Fundusz Pomocowy dla Organizacji Pozarządowych oraz Inicjatyw Obywatelskich 2020” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzony we współpracy z Fundacją Edukacja dla Demokracji, który wspiera organizacje i działania podejmowane w odpowiedzi na kryzysową sytuację związaną z pandemią COVID-19.

Sektor organizacji pozarządowych odgrywa istotną rolę w rozwiązywaniu wielu problemów społecznych, zwłaszcza w skali regionalnej i lokalnej. Organizacje z odpowiedzialnością, poświęceniem i energią zaangażowały się w przeciwdziałanie skutkom pandemii w swoich lokalnych społecznościach. Jednocześnie jej skutki nie ominęły sektora NGO i wiele organizacji stanęło w obliczu problemów finansowych, wpływających na ograniczenie skali i zakresu działań, a często będących przyczyną zawieszenia aktywności.

Fundusz Pomocowy skierowany jest w pierwszej kolejności do organizacji pozarządowych odpowiedzialnych za realizację programów PAFW. Na kolejnych etapach Programu przewidziano także wsparcie dla innych organizacji pozarządowych, których działalność jest zgodna z misją PAFW – w tym ogłoszony właśnie otwarty konkurs grantowy.

Od 14 lipca do 11 sierpnia 2020 roku zapraszamy do składania wniosków w konkursie grantowym, oferującym wsparcie programowe i instytucjonalne dla organizacji z całej Polski, które mierzą się z problemami wynikającymi z pandemii. Budżet konkursu to milion złotych.

Więcej informacji kliknij TUTAJ

Darmowe wsparcie psychologiczne w ramach grup wsparcia „Równoważnia”

Fundacja ADRA Polska, wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom społecznym, w tym lękowi wywołanemu pandemią wirusa COVID-19, uruchamia grupy wsparcia online prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów.

Natłok myśli, zastanawianie się jak odnajdziemy się na rynku pracy po ustaniu pandemii, jak będziemy dalej funkcjonować w zmienionej rzeczywistości, izolacja – to problemy, z jakimi zmaga się od pewnego czasu większość Polaków. Mogą one prowadzić do wzmożonego napięcia emocjonalnego, z którym bardzo trudno jest sobie poradzić.

Dlatego Fundacja ADRA Polska zaprasza do udziału w grupach wsparcia w ramach projektu „Równoważnia”. Do udziału w grupie może zgłosić się każdy, kto odczuwa wyżej wymienione trudności. Dzięki grupie można bezpiecznie i anonimowo podzielić się własnymi przeżyciami, wymienić doświadczeniami, pomysłami, otrzymać wsparcie. Można tu potkać ludzi, którzy przeżywają te same problemy, którzy nie ocenią i nie skrytykują, ale zrozumieją i wesprą.

– Aktywne uczestnictwo w grupie to pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów, także dodatkowo również praca nad sobą i rozwój osobisty. To często pierwszy krok na drodze do nowego życia – komentuje Magda Matuszewska, koordynator akcji z Fundacji ADRA Polska.

Grupy wsparcia „Równoważnia” będą odbywać się pod opieką specjalistów – psychologów, trenerów, doradców zawodowych, terapeutów i coachów. Grupy działać będą w oparciu o model, dzięki któremu pod „skrzydłami” jednego mentora wsparciem mogą zostać objęte nawet 144 osoby. – Już teraz otrzymujemy dużo zgłoszeń, co pokazuje, jak wielkie jest zapotrzebowanie na tego typu pomoc. – dodaje Magda Matuszewska z Fundacji ADRA Polska.

Spotkania grup wsparcia odbywać się będą online i wymagają jedynie komputera i dostępu do Internetu. Udział w nich jest bezpłatny.

Co zrobić, aby dołączyć do grupy wsparcia „Równoważnia”?

  • wejść na stronę www.adra.pl/kryzys
  • wypełnić krótki formularz
  • poczekać na kontakt ze strony Fundacji.

Od 4 sierpnia 2020 r. ZUS wznawia kierowanie na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej

Po otrzymaniu zawiadomienia skontaktuj się z ośrodkiem i podaj aktualny numer telefonu. Ośrodek rehabilitacyjny poinformuje Cię o wystawionym zleceniu na badanie – test w kierunku SARS-CoV-2.

Jeśli jesteś skierowany na rehabilitację w systemie ambulatoryjnym, nie wykonujesz testu w kierunku SARS-CoV-2.

Ważne:

  • test wykonasz bezpłatnie,
  • test musisz wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed rozpoczęciem turnusu rehabilitacyjnego,
  • aktualną listę punktów pobrań znajdziesz w serwisie pacjent.gov.pl,
  • o wyniku testu poinformuje Cię telefonicznie ośrodek,
  • warunkiem przyjęcia na rehabilitację jest negatywny wynik testu.

Na rehabilitację zabierz ze sobą środki ochrony osobistej (rękawiczki, maseczki lub przyłbice).

Nie planuj podróży zanim ośrodek nie poinformuje Cię o negatywnym wyniku testu!

Pamiętaj, poinformuj:

  • swój oddział ZUS – jeśli nie możesz jechać na rehabilitację,
  • ośrodek rehabilitacyjny – o zmianie numeru telefonu.

Więcej informacji kliknij TUTAJ

Artykuł poradniczy. Stowarzyszenie rejestrowe a zwykłe. Różnice i podobieństwa.


Czym różni się stowarzyszenie rejestrowe od zwykłego? Nie wiesz lub nie masz pewności? Obejrzyj naszą infografikę – wszystko stanie się jasne.

Stowarzyszenia to najbardziej powszechny rodzaj aktywności obywatelskiej. Ustawa – Prawo o stowarzyszeniach wyróżnia dwa ich rodzaje. Czym się różnią, a w czym są podobne? Sprawdź, szczególnie jeśli myślisz o założeniu stowarzyszenia i nie do końca wiesz, czy wybrać to „zwykłe”, czy od razu rejestrowe.

Więcej informacji kliknij TUTAJ

II EDYCJI WSCHODNIEJ STRONY REGIONU 2020.


II EDYCJI WSCHODNIEJ STRONY REGIONU 2020. Ze względu na COVID w formule ciut zmodyfikowanej; to będzie cykl wydarzeń zakończony koncertem finałowym połączonym z targami rękodzieła i kulinariów w dniu 28 sierpnia (piątek) na Placu Katedralnym. Przyświeca nam myśl Papieża Franciszka, zaadoptowana do naszych lokalnych realiów: WSPÓŁNOTA TO POJEDNANA ROŻNORODNOŚĆ. Wiemy, że taką wspólnotą jest nasze miasto. Jesteśmy tu wszyscy z różnych stron świata, z różnych stron Polski a naszym największym atutem jako wspólnoty jest nasza nieokiełznana różnorodność! W projekt zaangażowana jest cała masa ludzi, których łączą relacje. Jesteśmy kolegami, znajomymi, przyjaciółmi. Od zadań związanych z infrastrukturą przedsięwzięcia przez promocję, grafikę, reżyserię spektaklu, choreografię, wykonawców po GWIAZDY (bo i takie będą!) wszyscy są w to bardziej lub mniej ale raczej bardziej emocjonalnie zaangażowani. Od poniedziałku ruszamy z promocją Wschodniej Strony Regionu. A już dziś powiem Wam, że podczas koncertu finałowego (28 sierpień) na scenie gdzie co weekend spotykacie się z piękną kulturą miasta, spotkacie się z miastem różnorodności! Polska, Ukraina, Indie, Bałkany, Romowie, Łemkowie. Kolory, smaki, taniec i śpiew. Wszystko to już za chwilę … no dwie

Konkurs plastyczny „Sztuka Osób Niepełnosprawnych. Hasło tegorocznego konkursu to „Tajemnica mojej wyobraźni”.

Oddział Lubuski przypomina, że do 30 września br. można składać prace w tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych. Hasło tegorocznego konkursu to „Tajemnica mojej wyobraźni”.

Termin został przedłużony z powodu epidemii koronawirusa. Do udziału zapraszamy uczestników warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy oraz niepełnosprawnych mieszkańców domów pomocy społecznej.
 

Prace należy składać do siedziby Oddziału Lubuskiego przy ul. Bohaterów Westerplatte 11 w Zielonej Górze.

Dotychczas prace złożyły osoby niepełnosprawne z DPS „Dom Seniora” w Kostrzynie nad Odrą, DPS w Szarczu, WTZ w Międzyrzeczu i Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Rzepinie.

Więcej informacji kliknij TUTAJ

Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych Publikacje fachowe

Seria „Biblioteka Spółdzielczości Socjalnej”. Publikacje wydane w ramach projektu ” Spółdzielnia nie jest przedsiębiorstwem. Wsparcie doradczo-szkoleniowe dla kadr spółdzielni socjalnych w Polsce” realizowanego przez Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich

  • Tom 1. „Jak to działa: Formalno-prawne aspekty funkcjonowania spółdzielni socjalnej tworzonej przez osoby prawne”, Zbigniew Prałat – plik do pobrania 
  • Tom 2. „Jak zdobywać środki na działalność spółdzielni socjalnej w sferze pożytku publicznego”, Karolina Cyran-Juraszek – plik do pobrania 
  • Tom 3. „Rachunkowość spółdzielni socjalnej”, Aneta Englot – plik do pobrania 
  • Tom 4. „Budowanie demokracji w spółdzielniach”, Michał Sobczyk – plik do pobrania , epub , mobi 
  • Tom 5. „Marketing wartości: w poszukiwaniu klientów spółdzielni socjalnej”, Szymon Surmacz – plik do pobrania , epub , mobi 
  • Tom 6. „Poradnik dla przyszłych spółdzielców”, Zbigniew Modrzewski – plik do pobrania , epub , mobi 
  • Tom 7. „Mądrość zespołu: narzędzia do uwalniania grupowego
    potencjału spółdzielni socjalnej”, Szymon Surmacz
     – plik do pobrania , epub , mobi 
  • Tom 8. „13 sposobów na rozpoczęcie działalności gospodarczej”, Krzysztof Kamil Zieliński – plik do pobrania , epub , mobi 
  • Tom 9. „Jak przygotować spółdzielnię socjalną do lustracji?”, Praca zbiorowa pod red. Waldemara Żbika – plik do pobrania , epub , mobi  Praca wydana w ramach realizacji projektu pn. „Lustracja spółdzielcza – kompetencje i uczestnictwo. Wsparcie spółdzielni socjalnych na rzecz rozwoju związkowej sieci kompetencji” realizowanego przez Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Więcej informacji kliknij TUTAJ

Nabór wniosków od 24.08.2020 do 31.08.2020

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Konkurs obejmuje następujące typy projektów:

II. Wsparcie rozwoju usług opiekuńczych i/lub asystenckich  oraz zdrowotnych (jako uzupełnienie usług społecznych, o ile usługi te nie mogą zostać sfinansowane za środków publicznych) skierowanych do osób z różnych względów zagrożonych wykluczeniem społecznym, również w utworzonych mieszkaniach chronionych/wspomaganych;

III. Wsparcie tworzenia miejsc pobytu w nowo tworzonych lub istniejących mieszkaniach o charakterze chronionym/wspomaganym dla osób lub rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Tworzone miejsca świadczenia usług mogą być miejscami stałego lub krótkookresowego pobytu dziennego, stałego lub krótkookresowego pobytu całodobowego. W przypadku tworzenia miejsc pobytu w innych formach mieszkań o charakterze wspomaganym, miejsca te są tworzone zgodnie z zasadami obowiązującymi dla usług świadczonych na poziomie lokalnych społeczności. Beneficjent zapewnia trwałość miejsc świadczenia usług;

IV. Wsparcie rozwoju usług pomocy środowiskowej, usług wspierających i interwencyjnych dla rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym;

V. Zapewnienie dostępu do usług bezpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego, poradnictwa rodzinnego i psychologicznego oraz pomoc w uzyskaniu informacji umożliwiających poruszanie się po różnych systemach wsparcia, z których korzystanie jest niezbędne dla sprawowania wysokiej jakości opieki dla osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz odciążenia opiekunów faktycznych (wyłącznie jako uzupełnienie działań realizowanych w innych typach wsparcia).

Realizacja typu V możliwa jest wyłącznie w połączeniu z innym typem/typami Działania 7.5. w ramach kategorii interwencji

112 – Ułatwianie dostępu do przystępnych cenowo, trwałych oraz wysokiej jakości usług, w tym opieki zdrowotnej i usług socjalnych świadczonych w interesie ogólnym

Do wsparcia kwalifikują się wyłącznie te projekty, które nie zostały fizycznie (rzeczowo) ukończone lub w pełni zrealizowane przed złożeniem wniosku o dofinansowanie w ramach ogłoszonego konkursu, niezależnie od tego czy wszystkie powiązane płatności zostały dokonane przez Wnioskodawcę.

Więcej informacji kliknij TUTAJ

„Dobry Start” – równe szanse dla 4,5 mln uczniów


Od lipca przyjmowane są wnioski o świadczenie z programu „Dobry Start”. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla 4,5 mln uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodzice i opiekunowie złożyli już ponad milion wniosków online.

Wniosek o świadczenie z programu można składać przez stronę empatia.mpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną oraz portal PUE ZUS, także po wakacjach, jednak nie później niż do 30 listopada. Od sierpnia wnioski można składać drogą tradycyjną bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Ze względu na panującą obecnie sytuację epidemiologiczną gorąco zachęcamy jednak do korzystania głównie z drogi elektronicznej. Jest to nie tylko szybkie i wygodne, ale przede wszystkim podyktowane troską o bezpieczeństwo nas wszystkich.

Wsparcie dla wszystkich uczniów

Wniosek o świadczenie może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka. W przypadku gdy dziecko jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących np. w separacji, na każdego z rodziców przypada połowa kwoty przysługującego świadczenia, czyli 150 zł.

Świadczenie przyznawane jest jednorazowo na każde dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20 roku życia lub – w przypadku dzieci niepełnosprawnych – do ukończenia 24 roku życia. Warto dodać, że wsparcie z programu przysługuje także na uczniów szkół policealnych i szkół dla dorosłych.

Bez zbędnej biurokracji

W programie „Dobry Start” zrezygnowaliśmy z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnej o przyznaniu świadczenia. Osoby ubiegające się o świadczenie otrzymają informację o jego przyznaniu na podany we wniosku adres e-mail lub mogą ja odebrać osobiście. Warto w tym miejscu podkreślić, że nieodebranie takiej informacji nie będzie wstrzymywało wypłaty świadczenia.

Kiedy będzie można otrzymać wsparcie? Jeśli wniosek został złożony w lipcu lub w sierpniu wypłata świadczenia odbędzie się nie później niż do końca września. Jeśli wniosek został złożony w późniejszym terminie, wówczas wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Więcej informacji kliknij TUTAJ