Prezydent Jacek Wójcicki wspólnie z gorzowskimi radnymi, biorąc pod uwagę możliwości samorządu oraz widząc potrzebę pomocy gorzowskim przedsiębiorcom, którzy w drastyczny sposób odczuwają skutki epidemii, wprowadzają Pakiet pomocowy Gorzowska Dycha.Na wsparcie gorzowskich przedsiębiorców przeznaczyli 10 milionów złotych; dwa miliony do rozdysponowania w ramach indywidualnych potrzeb, osiem milionów na umorzenie lub obniżenie lokalnych podatków i opłat.
Gdyby nie przedsiębiorcy, nie byłoby rozwoju Gorzowa, jego dobrej przyszłości. Mieszkańcy mogli na nich liczyć, teraz my, gorzowianie, powinniśmy im pomóc – powiedział prezydent Wójcicki.
Nie jesteśmy potężną metropolią, nie mamy nieprzebranych zasobów finansowych. Wiemy, że nasze propozycje to zaledwie tylko kropla w morzu potrzeb. Ale postaramy się pomóc w jak najszerszym zakresie. Liczymy na to, że oferta rządu da paliwo do funkcjonowania zarówno firmom, jak i samorządom. Wszystkim nam jest to potrzebne. Deklarujemy naszą chęć konstruktywnego wsparcia, na miarę naszych możliwości – dodał. Dzięki pakietowi istnieje możliwość umorzenia czynszu dla najemców lokali komunalnych (za 2 miesiące) oraz umorzenia czynszu dla dzierżawców nieruchomości związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (za 2 miesiące), a także opłat za użytkowanie wieczyste gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej po 31 marca (odroczenie lub rozłożenie na raty opłat płatnych do końca 2020 r.). Pomysłem na przetrwanie i odbudowanie biznesu restauratorów jest obniżenie opłaty za zajęcie powierzchni (tzw. zajęcie pasa drogowego) przez ogródki konsumpcyjne do jednego grosza za metr kwadratowy. Ponadto powstała możliwość odroczenia, rozłożenia na raty, a także umorzenia odsetek lub zaległości podatków i opłat lokalnych. O taką ulgę mogą wnioskować podatnicy, którzy działają w branży uwzględnionej w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego. Wnioski z branż, które nie zostały ujęte w tym rozporządzeniu, będą rozpatrywane indywidualnie.
Link do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 r.
Więcej kliknij TUTAJ