Program Erasmus+ został opracowany tak, aby wspierać kraje uczestniczące w programie w zakresie efektywnego wykorzystywania potencjału kapitału społecznego oraz promowania idei uczenia się przez całe życie. Najbliższy nabór projektów w Akcji 1: Mobilność edukacyjna. Mobilność młodzieży trwa do 5 lutego 2019 r.
Termin składania wniosków upływa o godzinie 12:00 (w południe) czasu brukselskiego (UTC +1) dla każdej z poniższych dat.
Akcja 1
- Mobilność osób w dziedzinie młodzieży – 5 lutego 2019 r., 30 kwietnia 2019 r., 1 października 2019 r.
Wymiany młodzieżowe
Wymiana młodzieży to spotkanie co najmniej dwóch grup rówieśników z dwóch różnych krajów.
Projekty mogą być poświęcone dowolnemu tematowi, najważniejszym celem jest zdobywanie doświadczeń poza murami szkoły czy uczelni.
W międzynarodowej wymianie może uczestniczyć młodzież w wieku 13-30 lat z co najmniej dwóch państw, z których przynajmniej jedno jest krajem biorącym udział w programie.
Minimalna liczba uczestników projektu wynosi 16 osób, maksymalna – 60. Wymiana może trwać od 5 do 21 dni, nie licząc czasu podróży.
Czas trwania projektu: od 3 do 24 miesięcy.
Wolontariat Europejski
Wolontariat może być świetnym wstępem do kariery zawodowej, oderwaniem od codzienności, sposobem na spełnienie swoich ambicji lub idealną odpowiedzią na potrzebę uczynienia czegoś bezinteresownego dla innych nie w swoim kraju, lecz za granicą.
Nie trzeba mieć specjalnych kwalifikacji – wystarczy chęć do działania. Wolontariuszem może zostać osoba w wieku 17-30 lat. Wolontariat w innym kraju może trwać od 2 do 12 miesięcy.
Europejski Korpus Solidarności
Europejski Korpus Solidarności to nowa inicjatywa KE skierowana do młodych Europejczyków, którzy chcą pomagać innym w sytuacjach nadzwyczajnych w duchu międzynarodowej solidarności. To także nowa forma wolontariatu międzynarodowego, o którą już w 2017 r. będą mogły wnioskować akredytowane organizacje Wolontariatu Europejskiego w ramach projektów Akcji 1 Programu Erasmus + Młodzież. Osoby zainteresowane udziałem w wieku między 17 a 30 lat powinny w pierwszej kolejności zarejestrować się w bazie kandydatów Europejskiego Korpusu Solidarności. Więcej informacji o samej inicjatywie można przeczytać waktualności o tym działaniu oraz na stronie Eurodesk Polska.
Mobilność osób pracujących z młodzieżą
Program Erasmus+ umożliwia również rozwijanie umiejętności i podnoszenie kwalifikacji osobom, które pracują z młodzieżą.
Daje też możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami i instytucjami, które zajmują się młodzieżą w czasie wolnym od nauki.
W ramach programu wspierane są: szkolenia, wizyty studyjne, seminaria, spotkania oraz staże.
Potencjalni beneficjenci
W projekcie mogą wziąć udział osoby pracujące z młodzieżą i działające na jej rzecz (nie ma limitu wieku): instruktorzy, wychowawcy, pedagodzy, wolontariusze, liderzy nieformalnych grup i inicjatyw, opiekunowie świetlic itd.
Więcej kliknij TUTAJ