Merytorycznie, studyjnie, integracyjnie…

Merytorycznie, studyjnie, integracyjnie…

W dniach 2, 3 luty 2017r. odbyło się szkolenie pracowników i współpracowników Lubuskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej. Było ono połączone z wizytami studyjnymi w miejscach, które są wizytówką ekonomii społecznej oraz w takich, które wkrótce się nią staną. Ważnym elementem wyjazdu był element integracyjny.

W pierwszym dniu event`u mieliśmy okazję zobaczyć jak ekonomia społeczna wygląda w praktyce. A, że Gorzów i lubuskie może być wzorcem dla innych regionów przekonaliśmy się już po pierwszej wizycie w zaprzyjaźnionym Stowarzyszeniu Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna. Jego szef – Augustyn Wiernicki opowiedział nam o działalności placówki, przypomniał jej historię oraz pokazał jak wygląda działanie w praktyce. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem dorobku tej szacownej organizacji.

FullSizeRender IMG_1024

I kiedy wydawałoby się, że to co najlepsze za nami, kolejnym punktem na mapie wyjazdu był Kostrzyn. Właśnie tam w efekcie wdrożenia w realia idei ekonomii społecznej powstał hostel, ogrzewalnia dla bezdomnych, a wkrótce otwarta zostanie nowoczesna jadłodajnia. Podczas zwiedzania obiektu kierownik projektu Jan Koniarek opowiadał o koncepcji tego miejsca. To co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy przerosło wszelkie oczekiwania. Nowoczesny obiekt na terenie wyremontowanego dworca PKP, powstały dzięki pracy, tylko i wyłącznie osób objętych projektem Centrum Integracji Społecznej to przykład na to w jakim kierunku powinny iść działania mające na celu reintegrację zawodową i społeczną . Takie inwestycje mogą być chlubą i przykładem na to – jak zarządzać zarówno kapitałem ludzkim jak i wartościami ekonomicznymi w realizacji pomocy potrzebującym.

Kolejne miejsce jakie mogliśmy, co by tu dużo nie mówić – podziwiać to punk informacji turystycznej usytuowany nieopodal Trzebiszewa. To miejsce jest doskonałym przykładem na to jak dobrze można zagospodarować nieużywane od lat zabudowania i połączyć to z turystyką (piękna, zalesiona okolica), a przede wszystkim integrować, ekonomizować i działać na rzecz lokalnej społeczności. Pomysłodawcom serdecznie gratulujemy!

Po części merytorycznej nasz szef w ramach wspólnej integracji zorganizował dla nas wycieczkę po Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym. Świetna sprawa tym bardziej, że wielu z nas miało okazję pierwszy raz zobaczyć to unikatowe w skali światowej miejsce. Serdecznie dziękujemy!

To jednak nie był koniec ciężkiej, merytorycznej pracy w pierwszym dniu wydarzenia. Po dojeździe do miejsca docelowego – przepięknego Łagowa, zjedzeniu ciepłego posiłku i rozpakowaniu manatków przyszedł czas na szkolenie. W jego pierwszej części Jan Koniarek bardzo ciekawie objaśniał nam meandra ekonomii społecznej oraz odpowiadał na pytania i rozwiewał wątpliwości. Po tym zaproponował część warsztatową, na którą wszyscy ochoczo przystali. Dzięki temu mogliśmy nabytą wcześniej wiedzę przećwiczyć na zadaniach praktycznych. Dzień drugi to czas intensywnych szkolenia i ciąg dalszy warsztatów. Zaś na sam koniec event`u bardzo miła niespodzianka, a mianowicie wizyta na strzelnicy oraz możliwość sprawdzenia się w roli snajpera. Świetna rozrywka i miłe podsumowanie szkolenia.

Reasumując bardzo ciekawe i bardzo merytoryczne wydarzenie. Wróciliśmy bogatsi o wiedzę oraz nowe doświadczenia. Możliwość zobaczenia na własne oczy efektów działalności naszej organizacji to także wspaniała rzecz. Miło, że oprócz możliwości poszerzenia wiedzy mogliśmy także zaczerpnąć nieco rozrywki. Idealne spotkanie i liczymy na więcej!

Dodaj komentarz

Nasza strona używa ciasteczek tzw. cookies. Korzystając z naszego serwisu zgadzasz się na zapisywanie ciasteczek na swoim komputerze. Więcej informacji | Zamknij