Merytorycznie, studyjnie, integracyjnie

W dniach 2, 3 luty 2017r. odbyło się szkolenie pracowników i współpracowników Lubuskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej. Było ono połączone z wizytami studyjnymi w miejscach, które są wizytówką ekonomii społecznej oraz w takich, które wkrótce się nią staną. Ważnym elementem wyjazdu był element integracyjny.

W pierwszym dniu event`u mieliśmy okazję zobaczyć jak ekonomia społeczna wygląda w praktyce. A, że Gorzów i lubuskie może być wzorcem dla innych regionów przekonaliśmy się już po pierwszej wizycie w zaprzyjaźnionym Stowarzyszeniu Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna. Jego szef – Augustyn Wiernicki opowiedział nam o działalności placówki, przypomniał jej historię oraz pokazał jak wygląda działanie w praktyce. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem dorobku tej szacownej organizacji.

FullSizeRender IMG_1024

I kiedy wydawałoby się, że to co najlepsze za nami, kolejnym punktem na mapie wyjazdu był Kostrzyn. Właśnie tam w efekcie wdrożenia w realia idei ekonomii społecznej powstał hostel, ogrzewalnia dla bezdomnych, a wkrótce otwarta zostanie nowoczesna jadłodajnia. Podczas zwiedzania obiektu kierownik projektu Jan Koniarek opowiadał o koncepcji tego miejsca. To co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy przerosło wszelkie oczekiwania. Nowoczesny obiekt na terenie wyremontowanego dworca PKP, powstały dzięki pracy, tylko i wyłącznie osób objętych projektem Centrum Integracji Społecznej to przykład na to w jakim kierunku powinny iść działania mające na celu reintegrację zawodową i społeczną . Takie inwestycje mogą być chlubą i przykładem na to  jak zarządzać zarówno kapitałem ludzkim jak i wartościami ekonomicznymi w realizacji pomocy potrzebującym.

Kolejne miejsce jakie mogliśmy, co by tu dużo nie mówić  podziwiać to punk informacji turystycznej usytuowany nieopodal Trzebiszewa. To miejsce jest doskonałym przykładem na to jak dobrze można zagospodarować nieużywane od lat zabudowania i połączyć to z turystyką (piękna, zalesiona okolica), a przede wszystkim integrować, ekonomizować i działać na rzecz lokalnej społeczności. Pomysłodawcom serdecznie gratulujemy!

Po części merytorycznej nasz szef w ramach wspólnej integracji zorganizował dla nas wycieczkę po Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym. Świetna sprawa tym bardziej, że wielu z nas miało okazję pierwszy raz zobaczyć to unikatowe w skali światowej miejsce. Serdecznie dziękujemy!

To jednak nie był koniec ciężkiej, merytorycznej pracy w pierwszym dniu wydarzenia. Po dojeździe do miejsca docelowego,  przepięknego Łagowa, zjedzeniu ciepłego posiłku i rozpakowaniu manatków przyszedł czas na szkolenie. W jego pierwszej części Jan Koniarek bardzo ciekawie objaśniał nam meandra ekonomii społecznej oraz odpowiadał na pytania i rozwiewał wątpliwości. Po tym zaproponował część warsztatową, na którą wszyscy ochoczo przystali. Dzięki temu mogliśmy nabytą wcześniej wiedzę przećwiczyć na zadaniach praktycznych. Dzień drugi to czas intensywnych szkolenia i ciąg dalszy warsztatów. Zaś na sam koniec event`u bardzo miła niespodzianka, a mianowicie wizyta na strzelnicy oraz możliwość sprawdzenia się w roli snajpera. Świetna rozrywka i miłe podsumowanie szkolenia.

Reasumując bardzo ciekawe i bardzo merytoryczne wydarzenie. Wróciliśmy bogatsi o wiedzę oraz nowe doświadczenia. Możliwość zobaczenia na własne oczy efektów działalności naszej organizacji to także wspaniała rzecz. Miło, że oprócz możliwości poszerzenia wiedzy mogliśmy także zaczerpnąć nieco rozrywki. Idealne spotkanie i liczymy na więcej!

Dodaj komentarz