ZMIANY 2023. O czym pamiętać, na co uważać, do czego się przygotować

Minimalna stawka godzinowa i minimalne wynagrodzenie za pracę

Nowe stawki obowiązują od 1 stycznia 2023. To zmiana, która następuje co roku, więc powinniśmy się już do niej przyzwyczaić. W 2023 r. minimalna stawka godzinowa oraz minimalne wynagrodzenie zmieni się dodatkowo 1 lipca

Wysyłając pracownika, współpracownika lub wolontariusza w podróż służbową musimy pamiętać o kosztach „DELEGACJI”, które urosły na początku 2023 roku. Opisaliśmy je w PORADNIK.NGO.PL.

Po wejściu w życie na początku 2022 r. zmian w podatkach, sytuacja podatników skomplikowała się. Dodatkowo w trakcie roku nastąpiła kolejna zmiana. Wszystko to spowodowało, że w tym roku podatnikowi może się opłacić uważnie i w sposób przemyślany wpływać na wysokość płaconych od jego wynagrodzeń zaliczek na podatek. Zaliczki płaci płatnik czyli pracodawca (w tym wynagradzające za pracę NGO-sy). Do komunikacji pracownika-podatnika i pracodawcy-płatnika służy m.in. formularz PIT-2. W 2023 będziemy z niego korzystać częściej niż w ubiegłych latach.

Pracownicze Plany Kapitałowe. Decyzje pracowników

O Pracowniczych Planach Kapitałowych pisaliśmy sporo na początku 2021 r. Wtedy przepisy te zaczęły dotyczyć większości organizacji pozarządowych i musiały one zacząć się do nich stosować. Organizacje zbierały od zatrudnionych deklaracje o rezygnacji z PPK. Taka deklaracja ma swój „termin ważności”. Termin ten upływa z końcem lutego 2023 r. i deklaracje trzeba będzie uzyskać od nowa (oczywiście jeśli osoba nadal nie jest zainteresowana uczestnictwem w programie). Deklaracje można będzie składać od 1 marca. Powiązanym z deklaracjami obowiązkiem pracodawcy jest też poinformowanie o tzw. „autozapisie”. W lutym będziemy jeszcze o tym przypominać.

W tej chwili praca poza biurem możliwa jest dzięki regulacjom, które przygotowano na czas pandemii. Praca zdalna zostanie jednak z nami również po jej zakończeniu i potrzebna jest bardziej stabilna regulacja. Stosowne przepisy znalazły się już w Kodeksie pracy (uchwalono je ostatecznie w połowie stycznia 2023 r.). Przygotujemy materiał, który opisze jak się zastosować do tych przepisów. Regulacja dotycząca pracy zdalnej wejdzie stopniowo – część przepisów 14 dni od dnia ogłoszenia, a część po upływie dwóch miesięcy.

Urlopy rodzicielskie

Ta zmiana zapowiadana była od dawna. Jednak projekt ustawy trafił do Sejmu dopiero w ostatnich dniach. Zaproponowane zmiany dotyczą m.in. różnego rodzaju urlopów związanych z dziećmi. Przepisy mają szansę wejść w życie już wiosną tego roku. Warto je śledzić! Będziemy je również dla Was opisywać w portalu.

zobacz projekt w serwisie sejmowym: Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.

Stan epidemii trwał do wiosny 2022 roku. Po nim ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego. Jest on sukcesywnie przedłużany. Ostatnio przedłużono go do końca marca 2023 r. Wraz z zakończeniem stanu zagrożenia przestaną działać ważne przepisy, z których korzystały organizacje pozarządowe. Trzeba się na ten moment przygotować.

przeczytaj koniecznie: NGO i epidemia. Nadal możemy stosować regulacje covidowe

Sprawozdanie finansowe. Standardowe terminy

Ostatnie trzy lata mieliśmy więcej czasu na realizację obowiązków sprawozdawczych. Spowodowane to było epidemią, a w ostatnim roku dodatkowo większym obciążaniem działów księgowych borykających się z nowymi przepisami podatkowymi. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że tego komfortu zostaniemy pozbawienia w 2023 r. i wrócą standardowe terminy.

o możliwości powrotu starych terminów informowaliśmy w artykule: Sprawozdanie finansowe NGO za 2022 rok. Czy w 2023 wrócą standardowe terminy sprawozdawcze?

1,5% i nowelizacja rozporządzeń do ustawy o pożytku

Tak! To już od tego roku stosujemy 1,5% dla OPP przy rozliczeniach podatkowych! To wcale nie znaczy, że kwoty, które trafią do organizacji pożytku będą większe. Zwiększenie procenta miało służyć właśnie temu, żeby środków trafiających do organizacji nie zabrakło (takie obawy rodziły zmiany w podatkach w 2022 r. – tzw. Polski Ład). Tym bardziej ważne jest zaangażowanie każdego podatnika, który może przekazać 1,5%.

Zmiana wysokości alokacji spowodowała konieczność zmian w rozporządzeniach do ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zmieniono 3 rozporządzenia.

o zmianach w rozporządzeniach pisaliśmy w artykule: 1,5% i nowelizacja rozporządzeń do ustawy o pożytku

Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl

https://publicystyka.ngo.pl/2023-zmiany-w-prawie-nowosci-do-sledzenia-i-zapamietania

Dodaj komentarz