Ogólnopolski Konkurs Poprawy Warunków Pracy

Do 31 lipca trwa nabór wniosków do 48. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy. Konkurs ma na celu inspirowanie do podejmowania działań oraz upowszechnianie rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo i warunki pracy. Zachęcamy do udziału przedsiębiorstwa, instytucje, a także pracowników zarówno indywidualnie lub jako zespoły do zgłaszania swoich rozwiązań.
Ogólnopolski Konkurs Poprawy Warunków Pracy
Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, we współpracy z innymi ministerstwami, Naczelną Organizacją Techniczną, urzędami kontroli warunków pracy, instytucjami ubezpieczeniowymi oraz partnerami społecznymi.
Trzy kategorie konkursowe
kategoria A – rozwiązania techniczne i technologiczne,

  • rozwiązania ograniczające zagrożenia dla człowieka w środowisku pracy.
    kategoria B – prace naukowo-badawcze,
  • opracowania naukowe związane z poprawą bezpieczeństwa i warunków pracy,
    które mogą być zastosowane w praktyce.
    kategoria C – przedsięwzięcia organizacyjne i edukacyjne,
  • rozwiązania lub działania z zakresu organizacji pracy, edukacji i popularyzacji
    bezpieczeństwa pracy.
    W konkursie przyznawane są nagrody pieniężne i wyróżnienia dla autorów prac, a od 1995 roku – również wyróżnienia dla przedsiębiorstw. Wśród nagrodzonych są zarówno duże zakłady przemysłowe, jak i małe zakłady rzemieślnicze, a także instytuty naukowe i młodzi wynalazcy – wszyscy, którzy działają na rzecz zwiększania bezpieczeństwa pracy, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie.
    Wnioski należy zgłaszać elektronicznie poprzez aplikację: https://konkursbhp-formularz.pl/
    w terminie do 31 lipca 2022 r.

Szczegóły dostępne są w regulaminie konkursowym:
https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/77103/RegulaminOKPWP2016.pdf

Centra opiekuńczo-mieszkalne. Trwa nabór wniosków do programu

Łączenie niezależnego zamieszkiwania ze wsparciem udzielanym przez wykwalifikowaną kadrę to główne zadanie centrów opiekuńczo- mieszkalnych. – Na realizację zadań w ramach trwającego naboru wniosków do programu przeznaczamy w tym roku 30 mln zł – mówi Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Dłoń. Na nią spadają wycięte schematy domów z jednym oknem i kominem na dachu. Całość w białym kolorze. Centra opiekuńczo-mieszkalne mają łączyć niezależne zamieszkiwanie ze wsparciem udzielanym przez wykwalifikowana kadrę poprzez pomoc w wykonywaniu podstawowych czynności życiowych. To pozwoli poprawić jakość życia osób z niepełnosprawnościami, umożliwi im na miarę potrzeb samodzielne i godne funkcjonowanie. – Osoby z niepełnosprawnościami powinny mieć prawo decydowania o rodzaju pomocy, z której chcą skorzystać, sposobu jej udzielenia oraz mieć zagwarantowany odpowiedni do ich potrzeb rodzaj standardu usług – mówi Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. Rolą centrów jest zapewnienie usług zamieszkiwania w formie pobytu całodobowego lub pobytu dziennego.
Trwa nabór wniosków do programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne”. Na realizację zadań w 2022 r. przeznaczono kwotę 30 mln zł.
Wnioski gmina/powiat składa do właściwego wojewody:

  • Moduł I (utworzenie i wyposażenie centrum) – do 16 sierpnia br.
  • Moduł II (funkcjonowanie centrum) – nabór ciągły
    astępnie wojewoda przekazuje do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej wniosek na środki Funduszu Solidarnościowego w ramach programu wraz z listą wniosków rekomendowanych do finansowania – w zakresie Modułu I ‒ w terminie do dnia 16 września 2022 r., w zakresie Modułu II ‒ w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku do wojewody.

Więcej informacji i niezbędne załączniki znajdą Państwo tutaj:

https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1400,program-o-zmianie-programu-centra-opiekunczo-mieszkalne-opublikowanego-w-maju-2021-r-oraz-ogloszenie-o-naborze-wnioskow-w-ramach-programu