„Od wykluczenia do aktywizacji. Edycja 2022” – pytania i odpowiedzi

Do 12 stycznia br. trwa nabór ofert w ramach kolejnej edycji programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Od wykluczenia do aktywizacji. Program pomocy osobom wykluczonym społecznie i zawodowo na lata 2020-2022”. Jego budżet to 3 mln zł.
Głównym celem programu jest wzmacnianie uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Dzięki niemu podmioty zatrudnienia socjalnego, czyli centra i kluby integracji społecznej, mogą podnosić jakość swojej oferty na rzecz tych osób.
W jakim terminie i w jakiej formie należy składać oferty?
Ofertę wraz z oświadczeniami należy złożyć w terminie do 12 stycznia 2022 r. do godz. 16:00 za pośrednictwem Generatora Ofert i Sprawozdań dostępnego na stronie internetowej https://zs.mrips.gov.pl/
Ile ofert może złożyć jeden podmiot uprawniony?
Podmiot uprawniony może złożyć jedną ofertę w danym priorytecie, a w całym konkursie maksymalnie dwie oferty.
Składanie ofert wspólnych jest dopuszczalne w ramach wszystkich Priorytetów. Niedopuszczalne jest jednak składanie ofert wspólnych, w których Oferentami są oddziały terenowej tej samej organizacji.
Złożenie oferty wspólnej wyklucza możliwość złożenia oferty indywidualnej przez podmiot, który bierze udział w ofercie wspólnej w ramach tego samego priorytetu.
Jak długo może trwać realizacja projektu?
Możliwa jest realizacja projektów rocznych. Projekty muszą rozpocząć się w 2022 r. (wydatki będą uznawane za kwalifikowalne najwcześniej od dnia 1 marca 2022 r.) oraz zostać zrealizowane do dnia 31 grudnia 2022 r.
Jakie są priorytety programu?
W ramach konkursu „Od wykluczenia do aktywizacji. Edycja 2022” wspierane będą działania mieszczące się w ramach pięciu nowych priorytetów:
Usługi reintegracyjne – w tym priorytecie realizować można różnorodne działania, które podniosą jakość usług świadczonych przez podmioty zatrudnienia socjalnego. Oznacza to przede wszystkim możliwość sfinansowania w ramach programu nowych usług świadczonych na rzecz uczestników, kierowania działań do nowych kategorii osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Ścieżki reintegracji – priorytet ten obejmuje przedsięwzięcia obejmujące zacieśnianie współpracy między podmiotami zatrudnienia socjalnego, a pracodawcami, szczególnie spółdzielniami socjalnymi i podmiotami ekonomii społecznej, dzięki któremu uczestnicy będą mogli płynnie przechodzić od zajęć w CIS i KIS do zatrudnienia. Ponadto w tym priorytecie możliwe jest też sfinansowanie dostosowania oferty w zakresie reintegracji zawodowej do potrzeb pracodawców działających na lokalnym rynku pracy.
Włączanie podmiotów zatrudnienia socjalnego w konsorcja spółdzielni socjalnych – działania finansowane w ramach tego priorytetu powinny umożliwić podmiotom zatrudnienia socjalnego ściślejszą współpracę z konsorcjum spółdzielni socjalnych. Współpraca ta może dotyczyć zarówno przepływu uczestników do zatrudnienia w spółdzielniach, jak i kwestii ekonomicznych i osiągania wspólnych celów gospodarczych.
Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu młodzieży – w tym priorytecie mieszczą się działania skierowane do osób młodych, a zwłaszcza do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Powinny one służyć nabywaniu umiejętności do współpracy, dialogu, radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, ale także profilaktyki, konstruktywnych form spędzania czasu wolnego, czy też promowania wolontariatu i przedsiębiorczości społecznej.
Ogólnopolskie forum dialogu PZS – w ramach tego priorytetu realizowane będzie zadanie polegające na umożliwieniu przedstawicielom sektora zatrudnienia socjalnego udziału w ogólnopolskich spotkaniach poświęconych omówieniu i zebraniu postulatów w obszarze zatrudnienia socjalnego, identyfikacji barier i problemów w stosowaniu obowiązujących przepisów oraz wymianie doświadczeń. Zakres merytoryczny zadania będzie obejmował przeprowadzenie działań informacyjnych w zakresie nowelizacji ustawy o zatrudnieniu socjalnym poprzez m.in. organizację spotkań w formule hybrydowej, przygotowanie materiałów informacyjnych, a także materiału podsumowującego przebieg wydarzenia.
Szczegółowy opis konkretnych działań, które wpisują się w poszczególne priorytety i mogą uzyskać dofinansowanie znajduje się w Regulaminie konkursu w rozdziale IV. Jak ubiegać się o przyznanie dotacji?
Kto może ubiegać się o przyznanie dotacji?
O dofinansowanie projektów w ramach konkursu mogą ubiegać się podmioty prowadzące PZS, o których mowa w art. 3 ust 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym, a we wskazanych priorytetach również (samodzielnie lub w ramach oferty wspólnej) organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (dalej: UDPPiW).
Priorytet I
podmioty prowadzące PZS, organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 UDDPiW wspólnie z podmiotami prowadzącymi PZS w ramach oferty wspólnej;
Priorytet II
podmioty prowadzące PZS, organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 UDDPiW wspólnie z podmiotami prowadzącymi PZS w ramach oferty wspólnej;
Priorytet III
podmioty prowadzące PZS;
Priorytet IVpodmioty prowadzące PZS, samodzielnie organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 UDPPiW;
Priorytet V
podmioty prowadzące PZS, samodzielnie organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 UDPPiW.
Czy oferent musi wnieść wkład własny do projektu?
Wymagane jest wniesienie wkładu własnego finansowego lub osobowego lub rzeczowego w wysokości minimum 10% całkowitej kwoty planowanej na realizację zadania publicznego.

https://www.gov.pl/web/rodzina/od-wykluczenia-do-aktywizacji-edycja-2022–pytania-i-odpowiedzi

Dodaj komentarz