Mirosław Piesak, wielokrotny mistrz paraolimpijski poruszający się na wózku, obecnie walczący o prawo do godnego życia mieszkańców domów pomocy społecznej, został Człowiekiem bez barier 2021! Gala finałowa 19. edycji konkursu „Człowiek bez barier” odbyła się 3 grudnia 2021 r. w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych. Podczas Gali przyznano także: Nagrodę Specjalną, Nagrodę Publiczności, Nagrodę dla Osobowości Internetowej oraz nagrody dla zwycięzców I Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „Laur paraolimpijski”.
Tytuł „Człowiek bez barier” to jedna z najważniejszych nagród środowiska osób z niepełnosprawnościami. Celem konkursu, realizowanego już od 19 lat przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, jest przedstawienie światu tych osób z niepełnosprawnościami, których zaangażowanie i postawa społeczna motywują innych do przełamywania własnych barier. Podczas dziewiętnastu edycji Jury konkursu nagrodziło ponad 100 osób, prezentujących niezwykle barwną mozaikę umiejętności, talentów i zawodów. Są wśród nich wykładowcy akademiccy, politycy, samorządowcy, artyści, ludzie mediów i sportowcy.
– Od swojej pierwszej edycji, czyli od 2003 r., konkurs „Człowiek bez barier” jest niezwykle ważnym narzędziem w batalii o zmianę społecznego postrzegania osób z niepełnosprawnościami – mówi Ewa Pawłowska, Prezes Integracji – Człowiek bez barier, realizując bez lęku swoje cele i marzenia, przekonuje bowiem otoczenie, że nie można na niego patrzeć przez pryzmat bólu i cierpienia. Jeżeli czegoś oczekuje od innych, to nie jest to litość, ale takie wsparcie, które będzie mu pomagać realizować się jako człowiek wolny i niezależny. Słowa klucze dzisiejszego spotkania to „Sztuka życia”, czyli umiejętność życia. To sztuka odkrywania swoich talentów, swoich możliwości, pokonywania przeciwności, ale też jest to sztuka dawania przykładu nam wszystkim.
Gala konkursu „Człowiek bez barier 2021” odbyła się 3 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych, w Zamku Królewskim w Warszawie. Konkursowi i uroczystości patronowała Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.
– Cieszę się, że mogę patronować tak wyjątkowej inicjatywie, której celem jest uhonorowanie osób na co dzień pokonujących bariery związane z niepełnosprawnością. Gratuluję wszystkim laureatom i wyróżnionym. Jesteście Państwo prawdziwymi bohaterami. Nie tylko budzącymi podziw, ale także inspirującymi swoimi przykładem. Jestem pewna, że nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale każdy z nas, patrząc na Państwa może nabierać życiowej odwagi i uczyć się jak stawiać czoła przeciwnościom – powiedziała Małżonka Prezydenta RP w specjalnym przesłaniu do gości Gali.
Mirosław Piesak jest utytułowanym sportowcem z niepełnosprawnością. Trenował kilka dyscyplin lekkoatletycznych (wyścigi na wózkach, pchnięcie kulą, rzut dyskiem i rzut oszczepem) oraz pływanie. Przez 14 lat, jako członek kadry narodowej niepełnosprawnych pływaków, zdobył dla Polski medale każdej barwy na 4 paraolimpiadach, 4 mistrzostwach świata i 4 mistrzostwach Europy. Jest także wieloletnim instruktorem pływania, instruktorem techniki jazdy na wózku, ogólnokondycyjnym i tenisa stołowego, a także instruktorem i prowadzącym obozy Fundacji Aktywnej Rehabilitacji (FAR). Propaguje ideę aktywnej rehabilitacji i jest pierwszym tetrapelgikiem, który przejechał na zwykłym wózku Maraton Warszawski (1989 r.) – dystans 42 km 195m w czasie 6 h i 24 min.
Po zakończeniu kariery sportowej Mirosław Piesak zaangażował się w działania promujące sport osób z niepełnosprawnościami. Obecnie, jako mieszkaniec domu pomocy społecznej, działa także na rzecz poprawy warunków życia w DPS-ach i usuwania nieprawidłowości w systemie wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Zaangażował się także w budowę Osady Janaszkowo – realizowanego przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ nowoczesnego ośrodka rehabilitacyjno-treningowo-wytchnieniowego dla osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich w Wąsoszach pod Koninem. Za swoje dokonania sportowe i działalność społeczną Mirosław Piesak został odznaczony w 1996 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Autor/źródło: Marta Kuśmierz / Integracja
Źródło: Fundacja Integracja