Wrzesień to jeden z ostatnich w miarę bezpiecznych terminów na uzyskanie statusu OPP i w konsekwencji znalezienie się na liście uprawnionych do otrzymywania 1%. NGO, które uzyskują status OPP teraz korzystają z dodatkowego bonusa – nie muszą składać sprawozdań OPP, żeby znaleźć się na liście. Ale z rejestracją statusu należy się pospieszyć!
Możliwość zbierania środków z 1 procenta podatku to jedno z uprawnień organizacji pożytku publicznego (OPP). Aby móc przyjmować 1 procent, organizacja musi więc mieć status organizacji pożytku publicznego. Musi również znaleźć się w wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania 1 proc. za dany rok podatkowy. Wykaz ten prowadzi Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności (NIW) – publikowany jest na stronach NIWotwiera się w nowej karcie.
Aktualny wykaz ogłaszany jest do 15 grudnia każdego roku. Wykaz OPP uprawnionych do zbierania 1% przy rozliczeniach podatkowych za rok 2021 (tych rozliczeń dokonamy w 2022 r.) musi zostać ogłoszony do 15 grudnia 2021 r.
Jak znaleźć się w wykazie OPP i uzyskać możliwość zbierania 1% w 2022 roku
Większość organizacji pożytku publicznego (precyzując: te które zarejestrowały status jeszcze w 2020 r. lub wcześniej), aby znaleźć się w wykazie OPP uprawnionych do zbierania 1 procenta w 2022 r., MUSI w terminie wywiązywać się ze specjalnych obowiązków sprawozdawczych. Przypominaliśmy o tym niedawno w artykule: Sprawozdanie OPP. Kolejny obowiązek sprawozdawczy w 2021 roku, o którym musisz pamiętać. Jeśli OPP swojego obowiązku sprawozdawczego nie zrealizują, nie zostaną umieszczone w wykazie.
Wyjątek: OPP, które znajdą się na liście bez składania sprawozdania
Organizacje pozarządowe, które status OPP uzyskują dopiero teraz są w wyjątkowej sytuacji. Jeśli rejestrujecie status w 2021 roku, to obowiązek sprawozdawczy OPP będzie Was dotyczyć dopiero w roku kolejnym – w 2022.
NGO uzyskująca status OPP w 2021 r. i nieskładająca w tym roku sprawozdania OPP zostanie jednak uwzględnione w wykazie uprawnionych do otrzymania 1 procenta! W przypadku takich organizacji ważne jest jednak spełnienie innego warunku: muszą uzyskać status OPP, czyli mieć w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) wpis o jego nadaniu, najpóźniej do 30 listopada (włącznie z tym dniem) roku podatkowego, za który podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może przekazać 1 procent podatku.