
Głównym celem Działania 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”, którego dotyczy ogłaszany konkurs jest rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy twórcami, uczestnikami życia kulturalnego i instytucjami kultury, jak również wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy Polską a Państwami Darczyńcami. Ponadto Program przyczyni się do wzmocnienia kompetencji specjalistów w sektorach kultury, dziedzictwa kulturowego i sektorach kreatywnych. Projekty mogą być realizowane praktycznie we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki, takich jak: muzyka i sztuki sceniczne, sztuki wizualne (w tym festiwale filmowe), dziedzictwo kulturowe, sektory kreatywne, literatura i krytyka sztuki, archiwa, edukacja kulturalna i artystyczna, jak również w innych wpisujących się w cele programu.- Każdy projekt będzie realizowany w partnerstwie z podmiotami sektora kultury z Państw Darczyńców: tj. Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Dodatkowo, w projekty mogą być zaangażowane także inne instytucje z Polski. Bardzo istotne jest, aby realizowane projekty zawierały element wymiany kulturalnej, co pozwoli na realną współpracę pomiędzy instytucjami / organizacjami z Polski, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Projekty powinny angażować partnerów z Państw Darczyńców we wszystkie etapy realizacji projektu tj. planowania, realizacji i rozliczania, jak również uwzględniać jego rolę zarówno w aspekcie merytorycznym, jak i organizacyjnym i finansowym.
- Całkowita kwota dostępna w ramach naboru wniosków wynosi: 4 941 177 EUR, tj. 22 117 284 PLN [1 ],
- Finansowanie projektów:
- poziom dofinansowania ze środków Programu – do 85 % kosztów kwalifikowalnych projektu,
- wymagany wkład własny – co najmniej 15% kosztów kwalifikowalnych projektu,
- minimalna wartość dofinansowania wynosi 100 000 euro [2]
- maksymalna wartość dofinansowania wynosi 500 000 euro [3].
5. Kwalifikowalność wydatków. W ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki” kwalifikowane są zarówno koszty działań merytorycznych projektu, jak i koszty zarządzania (koszty zarządzania nie mogą przekroczyć wysokości 10% kosztów kwalifikowanych projektu ) oraz koszty informacji i promocji a także koszty pośrednie .
- Ostateczna data kwalifikowalności wydatków: 30 kwietnia 2024 r.
- Uprawnieni Wnioskodawcy:
- publiczne instytucje kultury,
- archiwa państwowe,
- szkoły artystyczne i uczelnie artystyczne,
- kościoły i związki wyznaniowe,
- organizacje pozarządowe aktywne na polu kultury [4]
- jednostki samorządu terytorialnego,
- przedsiębiorcy działający w sektorze kultury i sektorze kreatywnym [5] i [6] .
- Partnerstwo. Wszystkie projekty muszą mieć przynajmniej jednego Partnera z Państw – Darczyńców, tj. Norwegii, Islandii lub Liechtensteinu, którego udział potwierdzony jest na etapie aplikowania listem intencyjnym (lub umową partnerską), stanowiącym jeden z załączników do wniosku.
- Ocena projektów jest dwuetapowa i składa się z:
- oceny formalnej (w oparciu o warunki formalne: administracyjne i kwalifikowalności), i
- oceny merytorycznej (w oparciu o kryteria merytoryczne).
- Nabór projektów będzie trwał od dnia 20 listopada 2020 r. do dnia 22 stycznia 2021 roku godz. 16.00 wg. strefy czasowej właściwej dla Warszawy.
- Dla prawidłowego złożenia wniosku obowiązkowe jest posiadanie konta w Elektronicznym Biurze Obsługi Interesanta, dostępnym pod adresem https://esp.mkidn.gov.pl/ (system EBOI).
Więcej informacji kliknij TUTAJ