Paulina Pytlos w Lubuskim Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej w Gorzowie Wlkp. pełni funkcję opiekuna inkubacji. Jednocześnie mocno działa w Strzelcach Krajeńskich jako specjalista ds. reintegracji w ramach projektu „Aktywna integracja na terenie powiatu strzelecko-drezdeneckiego – II edycja”. Liderem projektu jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie Drezdenko, a Stowarzyszenie „Razem dla Strzelec” partnerem. Współpracuje również z Strzeleckimi Warsztatami Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowym Domem Samopomocy w Strzelcach.
Głównym celem projektu jest zwiększenie aktywności społecznej lub zawodowej. Obecnie uczestnikami projektu są 82 osoby (50 kobiet i 32 mężczyzn). Są to uczestnicy Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, oraz dzieci z rodzin zastępczych.
Założeniem projektu jest przywrócenie zdolności do wykonywania ról społecznych i systematyczne zwiększenie stopnia samodzielności w wykonywaniu tych ról, zmniejszeniem obszarów wykluczenia społecznego i niwelowaniu dysproporcji społecznej. Natomiast efektem działań w miarę realizowania projektu, będzie zarówno zwiększenie kompetencji społecznych u wszystkich uczestników, jak i nabycie kwalifikacji lub kompetencji zawodowych. Uczestnicy objęci są wsparciem pedagoga, doradcy zawodowego, psychologa, pracownika socjalnego, oraz terapeuty do spraw uzależnień.
W ramach projektu prowadzone są kursy, szkolenia, czy też pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy. Warto wspomnieć, że podczas szkoleń i kursów uczestnicy nabywają nowe umiejętności w takich dziedzinach jak: gastronomia, cukiernictwo, kosmetyka, florystyka, księgowość i rachunkowość. Mogą również uczestniczyć w kursach prawa jazdy, co znacznie podnosi ich szansę na rynku pracy.
Ale nie tylko szkoleniami i kursami projekt stoi 🙂 Uczestnicy mogą korzystać z wyjazdów do teatru, kina, na wystawy, czy też z wycieczek turystycznych. Ponadto dzieci w wieku 11+ z rodzin zastępczych mogą korzystać z korepetycji języków obcych. Na tę chwilę z uwagi na pandemię, korzystają w formie online. Natomiast dzieci w wieku 5-6 lat uczestniczą w urozmaiconych zajęciach edukacji leśnej.
Warto pamiętać, że aktywna integracja jest szansą na sukces, a tym samym lepsze życie!