Organizacje pozarządowe mogą korzystać z dofinansowania wynagrodzeń w czasie epidemii. Oferowane są im m.in. 2 instrumenty z Funduszu Pracy, jeden przeznaczony tylko dla NGO-sów, drugi dla przedsiębiorców, w tym innych organizacji o ile prowadzą działalność gospodarczą. Przyjrzyjmy się tej ofercie, koncentrując się na przepisach dedykowanych organizacjom.
Dofinansowanie wynagrodzeń – ogólnie
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: ustawa COVID-19), została ponownie znowelizowana. Tzw. Tarcza, niezależnie od numeracji, wprowadziła instrument dofinansowania wynagrodzeń dedykowany organizacjom pozarządowym w art. 15zze.
Dofinansowanie wynagrodzeń – ogólnie
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: ustawa COVID-19), została ponownie znowelizowana. Tzw. Tarcza, niezależnie od numeracji, wprowadziła instrument dofinansowania wynagrodzeń dedykowany organizacjom pozarządowym w art. 15zze.
Co wprowadza artykuł 15zze
Starosta może, na podstawie zawartej umowy, przyznać organizacji pozarządowej lub podmiotowi, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników na stosunku pracy, jak i współpracowników na tzw. zleceniach, oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne, w przypadku spadku przychodów z działalności statutowej w następstwie wystąpienia COVID-19.
Wsparcie obejmuje okres nie dłuższy niż 3 miesiące – uwaga – przypadające od miesiąca złożenia wniosku (włącznie). Nie ma wskazania minimalnego % wsparcia. Są za to 3 górne limity wsparcia zależne od stopnia spadku przychodów. Maksymalnie 50% dla min. 30% spadku, 70% dla min. 50%, i 90% dla min. 80% spadku.
Okres 3 miesięcy może (nie musi) być przedłużony przez Radę Ministrów rozporządzeniem.
Dofinansowanie obejmie zarówno pracowników sensu stricte jak i współpracowników na zleceniach.
Organizacja może otrzymać dofinansowanie przy spełnieniu kilku przesłanek, o których poniżej. Należy jednak już na wstępie zaznaczyć, że NGO nie może zalegać w regulowaniu zobowiązań podatkowych i wszelkich składek do trzeciego kwartału 2019.
Osobno pamiętajmy, że organizacje, które mają działalność gospodarczą, jak też te, które jej nie mają, lecz prowadzą działalność odpłatną pożytku, mogą po 18.04 korzystać również z pomocy opisanej w art. 15g (tu przesłanką jest spadek obrotów, czyli sprzedaży towarów lub usług, jakościowy lub ilościowy).
Ponadto organizacje, które są przedsiębiorcami (czyli jeszcze węższa grupa) mogą korzystać ze wsparcia jakie proponuje art. 15zzb (bliźniaczego do omawianego tu art. 15zze). Wskazane Instrumenty oferują nam konkurencyjne względem siebie instrumenty wsparcia finansowego kosztów wynagrodzeń.
Podkreślamy – ze wsparcia wynikającego z art. 15zzb, mogą skorzystać tylko organizacje-przedsiębiorcy. Organizacje prowadzące samą odpłatną działalności pożytku, choć ich działania mają wymiar ekonomiczny, nie są objęte tym ani innymi instrumentami dedykowanymi przedsiębiorcom.
Łączenie różnych instrumentów dofinansowania wynagrodzeń
Jak wykażemy poniżej, jest zasadnym wniosek, iż można spróbować sfinansowania różnych części tego samego wynagrodzenia z 15zzb i 15zze, o ile organizacja ma działalność gospodarczą.
Art. 15zze ust. 11 jest trochę niejasno zredagowany. Oficjalne czynniki wskazują, że na tego samego pracownika nie można “wziąć” więcej niż z jednego instrumentu wsparcia. Jednak przepis nie na to wskazuje. Formuła “nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty zostały lub zostaną sfinansowane z innych środków publicznych” sugeruje jedynie, że nie może być zjawiska podwójnego finansowania. Trudno jednak racjonalną wykładnią językową wnioskować z tego, że samo wynagrodzenie nie może w jednej części być sfinansowane z jednego instrumentu, a w drugiej części z innego, jeśli tylko nie ma podwójnego finansowania. Analogiczne ograniczenie jest w art. 15zzb ust.12.
Za to art. 15g w ust. 18 zawiera ograniczenie, które faktycznie nie pozwala obejmować wsparciem pracowników już objętych pomocą z innych instrumentów.
Czy dofinansowanie z art. 15zze lub 15zzb przysługuje tylko do wynagrodzeń pracowników zatrudnionych przy działalności statutowej organizacji?
Nie, nie tylko. Otóż przepisy nie zawierają takiego wymagania. Nie ma o tym słowa. Warto wspomnieć, że bliźniaczy art. 15zzb (bliźniaczy do 15zze) również nie zawiera ograniczenia objęcia wsparciem jedynie wynagrodzeń osób zatrudnionych wyłącznie do działalności gospodarczej. Takie wnioski wynikają z braku przepisów ograniczających, przy jednoczesnym założeniu, że nie wolno mylić spełnienia przesłanek do uzyskania wsparcia, od tego jakie są ograniczenia i dyrektywy sposobu wykorzystania i celu wykorzystania wsparcia, a tym jest po prostu dofinansowanie wynagrodzeń w jednostce.
Wniosek? Na podstawie obu instrumentów można przy spełnieniu wskazanych w nich wymagań, uzyskać wsparcie na wynagrodzenia współpracowników zarówno zatrudnionych przy działalności statutowej jak i przy gospodarczej.
Reszta artykułu kliknij TUTAJ