Spółdzielnia Socjalna ” Studnie” z Kaławy

W ramach cyklu prezentującego Podmioty Ekonomii Społecznej, przedstawiamy Spółdzielnie Socjalną działającą w nietypowej branży „Studnie” z Kaławy.

Spółdzielnia ma swoją siedzibę w Kaławie 68a  koło Międzyrzecza. Jest jedną z czterech firm w Polsce, które zajmują się głębokimi odwiertami.

W tym roku, w kwietniu miną już trzy lata skutecznej działalności Spółdzielni.

Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z projektu Lubuski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Spółdzielnia stworzyła 5 nowych miejsc pracy. Natomiast za otrzymaną dotację zakupiła urządzenie wiertnicze.

Działalność Spółdzielni obejmuje głównie teren zachodniej Polski. Wykonują odwierty dla gospodarstw domowych, właścicieli zakładów przemysłowych, gospodarstw rolnych i ogrodniczych oraz odwierty zlecone przez gminy. Niemniej jednak, jako firma wykonująca najgłębsze odwierty (do 1200 metrów) otrzymuje zlecenia z całej Polski.

Ponadto Spółdzielnia dzierżawi w Kaławie restaurację przygotowaną do organizowania wszelkich imprez okolicznościowych oraz imprez plenerowych. Do dyspozycji jest również limuzyna, którą można wynająć na specjalne okazje. Restauracja ma swoisty klimat, a o znajdujących się w jej wnętrzach ciekawych, często zabytkowych już przedmiotach, mundurach z różnych epok, czy nakryciach głowy – interesująco opowie Generalny Dyrektor Górniczy Pan Piotr Szlachtycz.

Kolejną ciekawostką restauracji jest…więzienna cela. Pomieszczenie ma zaledwie kilka metrów kwadratowych. Z trudem mieści się w nim prycza. Obok stoi metalowe wiadro pełniące rolę toalety. Przypadkowy gość sam tam nie wejdzie, gdyż dostępu do pomieszczeń broni solidna krata.

Namiastka aresztu pełni rolę edukacyjną, bowiem konfrontacja z więziennymi realiami może wyprostować czyjeś pogmatwane życiowe ścieżki. Może też być przestrogą dla młodych ludzi, którzy są już przysłowiową jedną nogą na drodze do prawdziwego więzienia.

Serdecznie polecamy oferowane usługi i zachęcamy do wspierania Podmiotów Ekonomii Społecznej.

Telefon do kontaktu ze Spółdzielnią: 95 742 24 57

Więcej zdjęć znajduje się w galerii kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz