„Bezpieczeństwo Cyfrowe w organizacjach pozarządowych”.

Zgłoś swoje stowarzyszenie/fundację do programu „Bezpieczeństwo Cyfrowe w organizacjach pozarządowych” i pozyskaj dofinansowanie nawet do 70% procent na:

✅ stronę internetową (wyposażoną w m.in. bezpieczny moduł płatności online do zbierania darowizn, płatności składek itp.; formularz kontaktowy zgodny z RODO i kilka innych użytkowych funkcji,

✅ wsparcie techniczne strony internetowej (cotygodniowa kopia bezpieczeństwa, aktualizacja systemu CMS WordPress, usuwanie awarii, aktualizacja wtyczek i zabezpieczeń ),

✅ audyt dostępności strony internetowej (kryteria A, AA i AAA)

✅ stworzenie kompletnej dokumentacji oraz procedur ochrony danych osobowych.

Szczegóły programu, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się na naszej stronie internetowej :

https://www.centrumbip.pl/organizacje-pozarzadowe/

EtnoPolska.

Program EtnoPolska jest odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnych i regionalnych, dla których ważne jest dziedzictwo kulturowe. Szacunek dla dorobku kulturowego poprzednich pokoleń jest podstawą budowania tożsamości, a wartością nadrzędną staje się odwoływanie do tradycji środowiskowych oraz tradycji różnych grup społecznych, religijnych i kulturowych, w tym mniejszościowych.

Manifestowanie swoich tożsamości odbywa się poprzez aktywne uczestnictwo w życiu społeczno-kulturalnym, które znajduje swój wyraz w organizowaniu wydarzeń i uczestniczeniu w działaniach grup sformalizowanych oraz nieformalnych. Dzięki funkcjonowaniu zespołów folklorystycznych i regionalnych, amatorskich zespołów teatralnych, grup muzycznych, organizacji zrzeszających członków społeczności lokalnych (w tym m.in. Kół Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych) kultywowane są tradycje lokalne i regionalne stanowiące podstawę budowania aktywnych społeczności. Ich działalność umożliwia przekaz międzypokoleniowy, pełniący funkcję integracyjną i afirmującą lokalne wspólnoty.

Program służy rozwijaniu działań z zakresu edukacji regionalnej i upowszechniania wiedzy na temat tradycyjnych wartości obecnych w kulturze materialnej i niematerialnej społeczności oddalonych od dużych ośrodków życia kulturalnego. Podejmowane inicjatywy mogą bezpośrednio nawiązywać do tradycji kulturowych, inspirować się nią, jak również ukazywać je we współczesnych kontekstach.

W ramach programu realizowane są zadania z zakresu twórczości ludowej i amatorskiej wielu dziedzin, uwzględniające tradycyjne rękodzieło i rzemiosło, a także unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego, które w istotny sposób wpływają na wzrost kapitału kulturowego, aktywizację i podniesienie poziomu integracji społecznej na obszarach o utrudnionym dostępie do dóbr kultury.

Za wartościowe uznaje się także działania związane z inwentaryzacją lokalnych zabytków kultury tradycyjnej, a także tworzenie rejestru zjawisk zaliczanych do niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Program umożliwia również wsparcie zadań, których celem jest uzupełnienie i renowacja strojów ludowych oraz rekwizytów obrzędowych dla zespołów regionalnych prezentujących tradycje muzyczne, taneczne i śpiewacze oraz folklor obrzędowy własnego regionu. Zespoły te poprzez sceniczne kreacje pokazują zróżnicowanie tradycyjnych ubiorów odświętnych, obrzędowych i codziennych, tym samym przyczyniając się do promowania tradycji regionalnych oraz narodowych. Ubiory ludowe powstają we współpracy z lokalnymi twórcami i rzemieślnikami, co przyczynia się do bezpośredniego przekazu tradycji wytwarzania strojów oraz ich zdobnictwa.

https://www.nck.pl/dotacje-i-stypendia/dotacje/programy-dotacyjne-nck/etnopolska/o-programie

NGO.PL poleca: Pakiet startowy. Poradnik dla nowo powstałych organizacji

Zarejestrowaliście stowarzyszenie, fundację w KRS (lub w ewidencji starosty). Wznawiacie działalność po czasie uśpienia? Co dalej? O czym powinny wiedzieć kierujący organizacją? O jakich obowiązkach nie można zapomnieć? Jakie uprawnienia ma organizacja? Tego wszystkiego dowiesz się z „Pakietu startowego” – zamów poradnik w sklep.ngo.pl!

„Pakiet startowy. Poradnik dla nowo powstałych organizacji pozarządowych” (drukowany lub w formacie PDF, wydanie 5), to wiedza w pigułce. Oprócz najważniejszych obowiązków i terminów, których nie można przegapić, znaleźć w nim można również wskazówki, czym jest projekt w organizacji oraz podpowiedzi, jak się promować.

Z poradnika z serii ABC III SEKTORA dowiesz się m.in.:

dlaczego aktywistom i społecznikom „opłaci się” zarejestrować organizację,

które akty prawne trzeba znać obowiązkowo,

dlaczego tak ważny jest statut organizacji i o jakie dokumenty organizacja powinna zadbać,

jakie terminy są kluczowe w „życiu” organizacji,

czy warto starać się o status organizacji pożytku publicznego (OPP),

czy warto dogadywać się z samorządem i na jakich zasadach,

o czym pamiętać przy sporządzaniu uchwał,

jakich błędów unikać w prowadzeniu organizacji.

Jak zakupić?

Zamów poradnik drukowany lub w formacie PDF w sklepie internetowym ngo.pl

Wydanie 5, 2020, 110 stron,Stan prawny: 1.10.2020,Cena: 26,25 zł/1 egz.

Autorzy: zespół poradnik.ngo.pl Kupując w sklep.ngo.pl wspierasz działania statutowe Stowarzyszenia Klon/Jawor i portal ngo.pl. Dziękujemy!

https://publicystyka.ngo.pl/ngo-pl-poleca-pakiet-startowy…

Wyjaśniamy: Co jest, co nie jest zbiórką publiczną

Okres przedświąteczny i przełom roku, to czas organizowania wielu zbiórek przez organizacje pozarządowe i nie tylko. Przepisy dotyczące zbiórek publicznych warto znać niezależnie od tego, czy jesteśmy organizatorami, czy też osobami, które wrzucają „do puszki”.

W potocznym rozumieniu zbiórki mogą oznaczać wiele różnych działań organizacji pozarządowych. Są jednak takie zbiórki, które spełniają definicję z ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Te zbiórki trzeba rejestrować a także sprawozdawać się z ich przeprowadzenia i z wydatkowania zebranych w ten sposób środków.

Zbiórki publiczne, które zgłasza się na portalu zbiorki.gov.pl dotyczą tylko ofiar w gotówce lub w naturze, zbieranych w miejscach publicznych, na cele pożytku publicznego lub na cel religijny.

Co nie jest zbiórką publiczną wyjaśnia infografika.

https://publicystyka.ngo.pl/wyjasniamy-co-jest-co-nie-jest-zbiorka-publiczna-infografika

ZUS przypomina: PUE ZUS – obowiązek założenia profilu dla płatników składek.

Nowy obowiązek w skrócie:obowiązek polega na posiadaniu konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS

konto takie trzeba założyć najpóźniej do 30 grudnia 2022 roku

organizacja zakłada konto przez swojego przedstawiciela lub pełnomocnika (czyli w praktyce najczęściej osobę zajmującą się księgowością lub kadrami, zgłoszoną wcześniej do kontaktów z Zakładem)

obowiązek dotyczy nawet najmniejszych NGO-sów, które muszą płacić składki – nawet jeśli robią to za jedną czy dwie osoby.

WSZYSTKIE SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:

https://publicystyka.ngo.pl/zus-przypomina-pue-zus-obowiazek-zalozenia-profilu-dla-platnikow-skladek