Społecznik Roku 2021 – nabór wniosków rozpoczęty

Wojewoda Lubuski ogłasza XX jubileuszową edycję Konkursu „SPOŁECZNIK ROKU 2021” w pomocy społecznej woj. lubuskiego. Konkurs adresowany jest do jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, wspierania rodziny i pieczy zastępczej, organizacji pozarządowych, podmiotów oraz osób fizycznych działających na rzecz pomocy społecznej.
Statuetki konkursu Społecznik Roku.
Główną ideą konkursu – jest motywowanie do działania, kultywowanie wartości oraz promowanie lokalnych inicjatyw, rozwiązań, postaw zasługujących na wyróżnienie w obszarze pomocy społecznej.
Myślą przewodnią tegorocznej edycji Konkursu jest sentencja Alberta Schweitzera – „To, co możesz uczynić jest tylko maleńką kroplą w ogromie oceanu, ale właśnie jest tym, co nadaje znaczenie Twojemu życiu.”
W tegorocznej edycji Konkursu zostały wyznaczone następujące kategorie:

  • DZIAŁANIA NA RZECZ ŚRODOWISKA LOKALNEGO (nagroda zespołowa)
  • WYDARZENIE ROKU (nagroda zespołowa)
  • SZCZEGÓLNE OSIĄGNIĘCIA W POMOCY SPOŁECZNEJ (nagroda indywidualna)
  • PRZYJACIEL ROKU (nagroda indywidualna)
    Wnioski konkursowe (z dopiskiem „Społecznik Roku”), przyjmuje Wydział Polityki Społecznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. ul. Jagiellończyka 8 w terminie do 22 października 2021 r. Dokumenty można dostarczyć osobiście, przesłać pocztą lub elektronicznie na adres: polityka.spoleczna@lubuskie.uw.gov.pl
    Rozstrzygnięcie Konkursu odbędzie się tradycyjnie w listopadzie br. podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Pracownika Socjalnego, których przebieg uzależniony będzie od aktualnej sytuacji epidemicznej.
    Mile widziane będą wnioski dot. działań związanych z przeciwdziałaniem COVID–19.
    Liczę na Państwa zaangażowanie. Serdecznie zachęcam do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

regulamin i druk wniosku do pobrania na stronie: https://www.gov.pl/web/uw-lubuski/spolecznik-roku-2021–nabor-wnioskow-rozpoczety

Elektronizacja KRS. Co warto wiedzieć

Elektronizacja postępowania rejestrowego – z założenia oznacza to szybszy KRS. Organizacje społeczne będą mogły skorzystać z nowych możliwości, a te które mają zarejestrowaną działalność gospodarczą – będą musiały. Przypominamy o „elektronicznej rewolucji” KRS.

Wprowadzona reforma Krajowego Rejestru Sądowego jest „elektroniczną rewolucją”, jednak przede wszystkim dla przedsiębiorców podlegających wpisowi do rejestru przedsiębiorców oraz dla samych sądów rejestrowych. W przypadku organizacji pozarządowych wydaje się, że takiej rewolucji nie ma, jednak wprowadzone rozwiązania mogą stanowić dla nich pewne ułatwienie w komunikacji z sądem rejestrowym. 

Należy się jednak liczyć z tym, że w pierwszych tygodniach funkcjonowania reformy, może dojść do pewnych komplikacji i opóźnień w orzekaniu przez sądy rejestrowe (może to także dotyczyć wniosków składanych tradycyjnie).

Dla wydziałów KRS jest to bowiem pierwsza tak istotna reforma (nie tylko przepisów, ale przede wszystkim systemu teleinformatycznego w którym pracują) od utworzenia Krajowego Rejestru Sądowego, a zatem od 20 lat. Pozostaje zatem nadzieja, że trudności te będą jedynie przejściowe, a reforma przyniesie zakładane efekty.

 https://publicystyka.ngo.pl/elektronizacja-postepowania-rejestrowego-przed-krs-jakie-skutki-dla-organizacji-spolecznych

Ostatnie dni Spisu

Już tylko trzy dni zostały do zakończenia Narodowego Spisu Powszechnego. We wtorek (28 września), środę i w czwartek, do godziny 18.00, można skorzystać z możliwości spisania się w Urzędzie Miasta.

W Punkcie Spisowym w Urzędzie Miasta przy ul. Sikorskiego 3-4 do dyspozycji mieszkańców będą urzędnicy magistratu i rachmistrzowie, którzy pomogą wypełnić formularz spisowy. Na wszystkich, którzy nie dopełnili jeszcze obowiązku spisu, będą czekać do godziny 18.00 – we wtorek, w środę i w czwartek, w ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego.

Najpowszechniejszym i najprostszym dla znacznej części społeczeństwa sposobem dokonania spisu jest ankieta wypełniona w Internecie. Link do ankiety znajduje się tutaj.

Osoby bez dostępu do Internetu w swoim miejscu zamieszkania, mogą zadzwonić na numer Infolinii – tel. 22 279 99 99, która działa od poniedziałku do niedzieli w godz. 8.00-20.00 lub przyjść do punktu spisowego w urzędzie, gdzie z pomocą przeszkolonego pracownika można dokonać spisu.

Z osobami, które nie spiszą się samodzielnie, kontaktują się telefonicznie rachmistrzowie spisowi, w celu przeprowadzenia spisu w formie wywiadu telefonicznego. Rachmistrzowie spisowi dzwonią wyłącznie z numerów telefonu: 22 82 88 888 lub 22 279 99 9.

Przypominamy; gdy zadzwoni lub przyjdzie do nas rachmistrz, respondent ma obowiązek udzielenia odpowiedzi.

NSP 2021 rozpoczął się 1 kwietnia. Udział w spisie jest obowiązkowy. Spis powszechny jest przeprowadzany raz na 10 lat – ostatni był w 2011 roku.

Spis jest obowiązkowy dla wszystkich obywateli Polski, swoje dane muszą podać również cudzoziemcy przebywający na terytorium Polski w czasie jego trwania. Za niewywiązanie się z obowiązku grozi do 5 tys. zł grzywny. Podanie błędnych informacji może skutkować nawet dwoma latami ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i Informacji

Fot. GUS

https://um.gorzow.pl/aktualnosci/ostatnie-dni-spisu.html