Projekt „Wskocz do sieci” wzmocnienie i rozwój potencjału Podmiotów Ekonomii Społecznej z terenu południo-zachodniej Polski.

Fundusz Regionu Wałbrzyskiego oraz Doradztwo Ekonomiczno Finansowe Sp. z o.o. ze Świdnicy ruszają z realizacją projektu „Wskocz do sieci”, który ma wzmocnić i rozwinąć potencjał Podmiotów Ekonomii Społecznej z terenu południo-zachodniej Polski.

Program jest skierowany głównie do Podmiotów Ekonomii Społecznej, ale do włączenia się działania zaproszone zostaną także firmy z sektora mikro, małej i średniej przedsiębiorczości.

Chodzi o to, aby uczestnicy, korzystając z indywidualnego wsparcia doradczego i czerpiąc wzajemnie ze swojej wiedzy i doświadczenia, chcieli przystąpić do istniejących już klastrów i byli zdolni do stworzenia ponadregionalnej sieci branżowej PES.

Obszar działania obejmuje województwa:

  • dolnośląskie
  • wielkopolskie
  • lubuskie
  • opolskie

Kogo szukamy?

  • Podmiotów Ekonomii Społecznej (PES)
  • Przedsiębiorstw Społecznych (PS)
  • Przedsiębiorstw MŚP

Co oferujemy?

  • stałą opiekę specjalisty ds. przedsiębiorczości społecznej
  • indywidualne doradztwo eksperta (ok. 4 000 zł/podmiot)
  • wsparcie marketingowe (ok. 1 000 zł/podmiot )
  • szkolenia i networking
  • wizyty studyjne
  • dostęp do bazy dobrych praktyk
  • uczestnictwo w targach krajowych i międzynarodowych

Więcej informacji kliknij TUTAJ

Dotacja to jednorazowa pomoc finansowa przeznaczona na projekty z zakresu edukacji matematycznej i okołomatematycznej.

Pomożemy sfinansować twój pomysł
 

Może to być matematyczny konkurs lub specjalne lekcje matematyki, na których pokażesz uczniom ciekawsze oblicze tej nauki. Jeśli potrzebujesz pieniędzy na jego realizację, skorzystaj z dotacji Fundacji mBanku.

  • Dotacja to jednorazowa pomoc finansowa przeznaczona na projekty z zakresu edukacji matematycznej i okołomatematycznej.
  • Każdy projekt możemy dofinansować maksymalnie trzykrotnie.
  • Fundacja nie dofinansowuje projektów już trwających w momencie złożenia wniosku.
  • Wnioski o przyznanie dotacji rozpatrujemy przez cały rok, raz w miesiącu. Nie ma więc znaczenia, kiedy pomysł przyjdzie Ci do głowy – zawsze możesz się zgłosić po dotację.

Restrykcje społeczne związane z pandemią koronawirusa sprawiły, że wielu beneficjentów mFundacji nie może realizować dofinansowanych już projektów. Zarząd mFundacji przedłuża więc do 30 czerwca 2021 roku wszystkie trwające projekty dofinansowane dotacjami.

Na bieżąco przyznajemy dotacje na projekty matematyczne. Wypłatę darowizn uzależniamy jednak od sytuacji w kraju, a szczególnie od tempa znoszenia obowiązujących obostrzeń. Przy ocenie wniosków bierzemy pod uwagę wytyczne dotyczące dystansowania społecznego oraz zmiany w działaniu szkół i innych organizacji.

Więcej informacji kliknij TUTAJ

Komunikat dla Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej

Mając na uwadze trudną sytuację związaną z trwającą pandemią Covid-19, Departament Ekonomii Społecznej i Solidarnej w MRiPS informuje, że w związku uruchomieniem przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów
w ramach programu „Wspieraj Seniora” na rok 2020, istnieje możliwość włączenia podmiotów ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych, w tym spółdzielni socjalnych i organizacji pozarządowych w realizację głównych celów ww. programu, czyli świadczeniu usług wsparcia polegających w szczególności na dostarczaniu seniorom zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykułów spożywczych, środków higieny osobistej etc.

Program adresowany jest do osób w wieku 70 lat i więcej, a w szczególnych przypadkach osoby poniżej 70 roku życia.

Program zapewnia dofinansowanie gmin w zakresie realizacji ww. usług wsparcia na rzecz seniorów, którzy w stanie pandemii zdecydują się na pozostanie w domu.

W związku z powyższym zachęcamy Państwa jako przedstawicieli Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej, aby w ramach działalności OWES podjęli Państwo współpracę
z jednostkami samorządu terytorialnego (urzędy miast, urzędy gmin) oraz ich jednostkami podległymi, realizującymi zadania z zakresu pomocy społecznej (m.in. MOPS/OPS) w celu wskazywania podmiotów ekonomii społecznej/przedsiębiorstw społecznych z subregionu działalności OWES mogących świadczyć powyższe usługi.

Zwracamy się również z prośbą o poinformowanie PES/PS o możliwości realizacji ww. zadań.

Informacje o kwarantannie i izolacji domowej na platformie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych


Płatnicy składek i ubezpieczeni mają dostęp do danych o kwarantannie lub izolacji domowej na portalu Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Informacje te są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych.

Od 24 października tego roku podstawą wypłaty świadczeń chorobowych osobie, która została poddana kwarantannie lub przebywa na izolacji domowej jest informacja o tym fakcie w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP).

ZUS pozyskuje dane z tego systemu i udostępnia je płatnikom składek na ich profilach na portalu PUE ZUS. Dostęp do informacji o kwarantannie lub izolacji na swoim profilu na PUE ZUS ma również osoba ubezpieczona.

Dane dotyczą osób, których kwarantanna lub izolacja trwała 22 października albo zacznie się po tym dniu i dostępne są na portalu PUE ZUS w nowej zakładce „Kwarantanna, izolacja domowa”.

Instrukcja dla płatnika składek

Aby sprawdzić informację o kwarantannie lub izolacji domowej należy zalogować się na platformie PUE ZUS i przejść do zakładki „Płatnik”. Następnie z menu znajdującego się po lewej stronie wybrać „Kwarantanna, izolacja domowa”.

Po uruchomieniu zakładki wyświetlą się na niej informacje, takie jak m.in. dane identyfikacyjne ubezpieczonego (tj. imię, nazwisko, numer PESEL), typ decyzji, data rozpoczęcia i zakończenia kwarantanny lub izolacji status wpisu (obowiązujący – najbardziej aktualna informacja o kwarantannie lub izolacji domowej, zastąpiony – informacja, która została zastąpiona na nową ze statusem „obowiązujący”).

Chcąc sprawdzić np. tylko osoby w izolacji domowej, można skorzystać z filtra.

Informacje widoczne na ekranie będzie można wydrukować albo zapisać na dysku komputera w pliku xsl, csv, pdf, txt i xml.

Instrukcja dla osoby ubezpieczonej

Należy zalogować się na platformie PUE ZUS i przejść do zakładki „Ubezpieczony”. Następnie z menu znajdującego się po lewej stronie wybrać „Kwarantanna, izolacja domowa”.

Po uruchomieniu zakładki wyświetlą się na niej informacje, takie jak m.in. typ decyzji, data rozpoczęcia i zakończenia kwarantanny lub izolacji oraz status wpisu (obowiązujący – najbardziej aktualna informacja o kwarantannie lub izolacji domowej, zastąpiony – informacja, która została zastąpiona na nową ze statusem „obowiązujący”).

Jeśli taka osoba ma kilka decyzji, będą one widoczne na koncie PUE ZUS. Interesujące daną osobę informacje np. o typie decyzji, dacie rozpoczęcia kwarantanny lub izolacji, można znaleźć korzystając z filtra.

Informacje widoczne na ekranie będzie można wydrukować albo zapisać na dysku komputera w pliku xsl, csv, pdf, txt i xml.

Świadczenie chorobowe wypłacane przez ZUS

Aby otrzymać świadczenie chorobowe z ZUS, należy złożyć stosowny wniosek bezpośrednio do ZUS lub poprzez swojego pracodawcę. Wniosek można wypełnić i wysłać elektronicznie za pośrednictwem PUE ZUS.

ZUS zweryfikuje informację o kwarantannie lub izolacji domowej w oparciu o odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (EWP).

Więcej informacji kliknij TUTAJ