Wsparcie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – rekomendacje MEN


W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych zajęcia adresowane do uczniów ze specjalnymi potrzebami, w tym tych objętych kształceniem specjalnym i pomocą psychologiczno-pedagogiczną, organizuje się również za pomocą metod i technik kształcenia na odległość. Przedstawiamy kilka rekomendacji dotyczących pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami, które mogą być przydatne zarówno nauczycielom, jak i rodzicom.

Poradnik dotyczący kształcenia na odległość

Aby wesprzeć rodziców, uczniów, nauczycieli oraz dyrektorów przygotowaliśmy poradnik dotyczący kształcenia na odległość.  Uwzględniliśmy w nim zadania nauczycieli i specjalistów, a także wskazówki dla rodziców, przykładowe metody pracy z uczniami, informacje na temat materiałów do wykorzystania w pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnością. Poradnik można znaleźć na naszej stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja/ksztalcenie-na-odleglosc–poradnik-dla-szkol

Metody pracy z uczniem z niepełnosprawnościami

W poradniku „Kształcenie na odległość” wskazaliśmy przykładowe metody pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami. Wśród nich wymienić można m.in. symulacje (naśladowanie rzeczywistości), dzięki którym dzieci rozwijają swoją inwencję twórczą, umiejętności społeczne i poznawcze oraz kształtują swój system wartości. Jest również metoda „linia czasu” przybliżająca uczniom pojęcie czasu, a także „mapa mentalna” (lub mapa pamięciowa) – stosowana m.in. w celu usystematyzowania świeżo zdobytej wiedzy lub wizualizacji posiadanych wiadomości. Muzykoterapia, choreoterapia, metoda małych form scenicznych czy biblioterapia to kolejne z metod pracy z uczniem z niepełnosprawnościami, które mogą być podpowiedzią dla rodziców do samodzielnej pracy z dzieckiem w domu. 

Więcej informacji kliknij TUTAJ

Zadbaj o siebie i innych


Jak bezpiecznie zadbać o osobę z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem COVID-19? Poniżej poradnik przygotowany przez Światową Organizację Zdrowia, a przetłumaczony przez Katedrę Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej Collegium Medicum UZ. Znajdziecie tutaj szereg porad, które, jak podkreśla lek. med. Szymon Michniewicz, szef zielonogórskiego SOR, mogą przydać się nie tylko podczas kontaktu z osobami chorymi, ale również w naszej codziennej walce z wirusem.

Informacje zaczerpnięte ze strony Urzędu Marszałkowskiego kliknij TUTAJ

Konkurs: Organizowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli prowadzących nauczanie przedmiotów w języku polskim za granicą w 2020r.

MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ

ogłasza konkurs ofert na realizację zadania publicznego pt.:

Organizowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim za granicą w 2020 roku.

Konkurs nr DE-WZP.263.1.1.2020

I. Informacje ogólne

  1. Oferty realizacji zadania mogą składać organizacje pozarządowe w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 tej ustawy, mające doświadczenie w pracy na rzecz Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą oraz dzieci pracowników migrujących, jednostki samorządu terytorialnego, a w wyodrębnionej tematycznie części konkursu dotyczącej doskonalenia zawodowego nauczycieli pracujących wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą oraz dzieci pracowników migrujących – również publiczne i niepubliczne szkoły wyższe. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie doświadczenia w zakresie realizacji zadań będących przedmiotem konkursu.

Więcej informacji kliknij TUTAJ

I edycja konkursu grantowego „Dzień Rodzicielstwa Zastępczego – kampania społeczna”

O KONKURSIE

W świadomości społecznej funkcjonuje wiele mitów dotyczących motywacji, roli i przywilejów opiekunów zastępczym oraz dzieci pod ich opieką. Ze względu na to rodziny zastępcze nie zawsze mogą liczyć na wsparcie ze strony przedstawicieli społeczności lokalnej.

W celu odpowiedzi na wyżej zidentyfikowane wyzwanie Fundacja EY organizuje I edycję konkursu „Dzień Rodzicielstwa Zastępczego – kampania społeczne”. Celem konkursu jest organizacji kampanii społecznej na rzecz rodzicielstwa zastępczego w społeczności lokalnej.

Termin „kampania społeczna” definiuje się jako zestaw różnych działań których celem jest doprowadzenie do wzrostu wiedzy, zmiany myślenia, zachowania wobec rodzicielstwa zastępczego. Kampania społeczna może stosować narzędzia i techniki reklamowe oraz Public Relations. Pierwsze z nich – działania reklamowe – służą budowaniu zasięgu (dotarcie do jak największej liczby ludzi z grupy docelowej), natomiast działania PR mają na celu pogłębienie tematu i budowanie relacji z odbiorcami kampanii (spotkania, warsztaty, seminaria, publikacje).

W ramach konkursu należy określić następujące elementy kampanii społecznej: jej cel, grupę lub grupy docelowe, hasło i główny przekaz, jak również kanały i narzędzia dotarcia do odbiorców, działania, które zostaną zrealizowane w ramach kampanii, partnerów ora wskaźniki oceny jej efektywności.

Do udziału w konkursie zapraszamy rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka, organizacje pozarządowe i instytucje samorządowe tj. PCPR, Organizatorzy Rodzinnej Pieczy Zastępczej, MOPR, MOPS) wspierające opiekunów zastępczych i dzieci przez nie przyjęte.

Więcej informacji kliknij TUTAJ

Radni za wsparciem gorzowskich przedsiębiorców

Gorzowscy radni podczas piątkowej sesji Rady Miasta, która po raz pierwszy odbyła się w formie on-line, przyjęli program wsparcie przedsiębiorców w ramach Gorzowskiej Dychy.Celem programu jest pomoc gorzowskim pracodawcom w utrzymaniu lokalnych miejsc pracy w okresie oddziaływania skutków epidemii. Program będzie polegać na przekazaniu przedsiębiorcom będącym mieszkańcami Gorzowa Wielkopolskiego bezzwrotnych środków finansowych na częściowe sfinansowanie wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, składek ZUS oraz na koszty pośrednie zatrudnienia. Wsparcie dotyczy także samozatrudnionych gorzowian. W ramach Programu utworzony został fundusz w wysokości 2 mln zł.

Więcej informacji kliknij TUTAJ

Tarcza 2.0. Zmiany dla podmiotów ekonomii społecznej


Sejm przyjął poprawki senatorów do tarczy antykryzysowej. Dzięki zmianom więcej przedsiębiorstw zyska narzędzia do walki z negatywnymi skutkami pandemii. Na nowelizacji przepisów skorzystają też podmioty ekonomii społecznej.

Wśród przyjętych poprawek znajduje sie szereg zmian dotyczących miedzy innymi zwolnień od podatku od nieruchomości, terminów, sposobu i zakresu realizacji zleconych zadań publicznych czy elektronicznych głosowań władz fundacji. Dzięki nowelizacji przepisów więcej podmiotów ekonomii społecznej zyska narzędzia do walki ze skutkami koronawirusa.

Umorzenie składek ZUS dla podmiotów ekonomii społecznej

  • Rozwiązanie zostało rozszerzone i obejmie podmioty ekonomii społecznej, które zgłosiły do ubezpieczenia społecznego mniej niż 50 osób. W obowiązującej wersji tarczy limit wynosił mniej niż 10 osób zgłoszonych do ubezpieczenia
  • Ważna zmiana dotyczy spółdzielni socjalnych. W nowej wersji ustawy spółdzielnie, niezależnie od liczby osób zgłoszonych przez nie do ubezpieczenia, będą mogły skorzystać ze zwolnienia obejmującego całą kwotę należności z tytułu składek za okres od 1 marca do 31 maja.
  • zwolnienie z całej kwoty należności ubiegać się mogą także podmioty, działające w innych formach prawnych, które do ubezpieczenia społecznego zgłosiły mniej niż 10 osób.

Uwaga, jeżeli wniosek złoży PES, który do ubezpieczenia zgłosił od 10 do 49 osób zwolnienie obejmuje 50 proc. łącznej kwoty należności z tytułu składek.

Zmiana zasad umarzania niskooprocentowanej pożyczki ze środków Funduszu Pracy pożyczki dla podmiotów ekonomii społecznej

Podmiot ekonomii społecznej, według nowych zasad, będzie mógł ubiegać się o umorzenie niskooprocentowanej pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, pod warunkiem prowadzenia działalności przez okres 3 miesięcy od udzielenia pożyczki. W pierwotnej wersji ustawy warunkiem umorzenia był wymóg utrzymania stanu zatrudnienia. Po wejściu w życie noweli przepisów ten zapis przestanie mieć znaczenie.

Zmiana warunków dofinansowania wynagrodzeń oraz składek ze środków Funduszu Pracy dla organizacji pozarządowych i podmiotów, o których mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

Dużym ułatwieniem dla podmiotów ekonomii społecznej jest wprowadzona konieczność utrzymania zatrudnionych pracowników jedynie przez okres dofinansowania z Funduszu Pracy. Ustawa znosi warunek polegający na utrzymaniu zatrudnienia przez dodatkowy okres równy okresowi na jakie przyznane było dofinansowanie.

Ochrona w zakresie zmiany warunków kredytów i  terminów  spłaty rat

Podmioty ekonomii społecznej, które nie prowadzą działalności gospodarczej, zostały objęte ochroną w zakresie zmiany warunków lub terminów spłaty kredytów bankowych. Rozwiązanie to dotyczy kredytów zaciągniętych przed 8 marca 2020 r. Zmiana warunków musi również być uzasadniona oceną sytuacji finansowej i gospodarczej kredytobiorcy, dokonaną przez bank nie wcześniej niż w dniu 30 września 2019 r. Zmiany takie muszą być uzgodnione przez bank i kredytobiorcę i jednocześnie nie mogą powodować pogorszenia sytuacji finansowej, gospodarczej podmiotu ekonomii społecznej.

Informacje zaczerpnięte ze strony Ministerialnej kliknij TUTAJ